Słaba produkcja. Winne górnictwo i infrastruktura. Będą niższe stopy

Słaba produkcja. Winne górnictwo i infrastruktura. Będą niższe stopy

Produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 1,2 proc. w ujęciu rocznym. Tak słaby wynik to efekt spowolnienia w gospodarce globalnej oraz słabnącego popytu wewnętrznego. Wyraźny, ponad 5-proc. spadek produkcji budowlano montażowej pokazuje początek końca inwestycji w infrastrukturę.

Biorąc pod uwagę niską bazę statystyczną z ubiegłego roku odczyt należy określić jednoznacznie jako bardzo słaby. - Coraz istotniejszy wkład w spowolnienie polskiej gospodarki zaczyna wnosić eksport, w tym produkcja mebli i samochodów. Nienajlepiej wygląda także sytuacja w branżach związanych z infrastrukturą – wylicza Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

- Słaba konsumpcja i inwestycje w kolejnych miesiącach nadal będą hamować wzrost produkcji przemysłowej. Co gorsze w najbliższym czasie sytuacja w eksporcie również nie będzie wyglądać dużo lepiej – mówi Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. Jego zdaniem w połączeniu z efektem bazy, będziemy mieli do czynienia z wysokimi spadkami dynamiki produkcji, a pierwszy z nich nastąpi już w lipcu.

Z kolei spadek produkcji budowlano-montażowej jest znacznie gorszy od pesymistycznych oczekiwań – To najgorszy wynik od dołka z pierwszej połowy 2010 roku – podkreśla Mazurek. -  Naszym zdaniem wskazuje to na silny efekt wygasania projektów inwestycyjnych o charakterze infrastrukturalnym.  Wpisuje się to w scenariusz negatywnego wpływu inwestycji publicznych na PKB w nadchodzących kwartałach – prognozuje.

Zdaniem ekonomistów BRE Banku Rada Polityki Pieniężnej nie pozostanie głucha na tego typu sygnały z gospodarki. - W połączeniu ze spadającą inflacją oraz nieuchronnym zacieśnieniem fiskalnym otwiera to przestrzeń do obniżek stóp procentowych na jesieni – mówi Pytlarczyk. - Pierwsza obniżka może być wyższa niż tylko 25 punktów bazowych i będzie początkiem cyklu poluzowania monetarnego, który obniży stopy o co najmniej 1 procent – przewiduje.
Załączniki
analizy.jpg

grafika | 122 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.