BRE: Wzrost PKB na koniec 2011 - 4,3 proc., inflacja - 4,1 proc.

BRE: Wzrost PKB na koniec 2011 - 4,3 proc., inflacja - 4,1 proc.

Na koniec 2011 roku tempo wzrostu PKB wyniesie 4,3 proc., inflacja wzrośnie do 4,1 (w porównaniu z 2,8 na koniec 2010 roku), a saldo na rachunku obrotów bieżących (jako % PKB) aż -4,8 proc.- wynika z najnowszej prognozy analityków BRE Banku. Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE i jego zespół prognozują, że stopa bazowa NBP osiągnie na koniec 2011 roku 4,5 proc. a bezrobocie w Polsce spadnie do 11,9 proc. (z 12,3 proc w 2010).Analitycy BRE mają dobre wiadomości dla sektora bankowego - można spodziewać się wzrostu rynku kredytów dla gospodarstw  domowych, głównie dzięki ożywieniu gospodarczemu i perspektywie poprawy sytuacji na rynku pracy. Wzrost  wartości kredytów mieszkaniowych dotyczyć będzie głównie kredytów złotowych (w dalszej kolejności  w euro i franku szwajcarskim). Istotne znaczenie dla kredytów mieszkaniowych ma systematyczny wzrost liczby gospodarstw domowych oraz rządowy program „Rodzina na swoim”.Prognozowany wzrost inflacji będzie konsekwencją przede wszystkim wynikiem dostosowania do  wyższych cen surowców. Kluczowe znaczenie będzie miała sytuacja w Afryce Pn. i na Bliskim Wschodzie oraz, w przypadku żywności, pogoda.  - W krajach Europy Środkowo-wschodniej szczyt inflacji powinien przypaść na przełom pierwszej i drugiej połowy roku - twierdzi Ernest Pytlarczyk.Zdaniem zespołu Pytlarczyka, na świcie słabną  obawy co do niższego przyszłego wzrostu gospodarczego. Na pierwszy plan przesunęły się obawy o rozwój sytuacji w Grecji (wymuszona restrukturyzacja zadłużenia, w tym przesuniecie spłaty zadłużenia Grecji zapadającego do 2013 roku). - O ile do pewnego poziomu wzrost awersji do ryzyka, szczególnie w sytuacji, gdy kurs złotego pozostaje relatywnie silny (a taka sytuację obserwowaliśmy na skutek aktywności MinFinu ostatnio) sprzyjał polskim obligacjom, jego dalszy wzrost może spowodować negatywną reakcję polskich aktywów - komentują ekonomiści BRE Banku.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.