Wyniki stress testów potwierdzają silną pozycję kapitałową i bezpieczny model Grupy mBanku
Copy

Kopiuj tekst

Wyniki stress testów potwierdzają silną pozycję kapitałową i bezpieczny model Grupy mBanku

Wysokość kapitałów mBanku znacznie przekracza wymagany poziom przyjęty w badaniu Komisji Nadzoru Finansowego, a model biznesowy Grupy jest odporny na zawirowania zewnętrzne – wynika z raportu opublikowanego 26 października przez nadzorcę.

Przez ostatnie kilka miesięcy mBank intensywnie współpracował z instytucjami nadzorczymi w ramach europejskiego przeglądu jakości aktywów (AQR) oraz testów warunków skrajnych.

Ogłoszone przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) wyniki testów warunków skrajnych wykazały, że współczynnik kapitału podstawowego Common Equity Tier 1 Grupy mBanku według metodologii przyjętej przez Europejski Bank Centralny wyniósł 11,08 proc. przy minimalnym poziomie wymaganym w Unii Europejskiej w wysokości 5,5 proc. dla scenariusza szokowego oraz 12,41 proc. przy minimalnym poziomie 8 proc. w scenariuszu bazowym.AQR stanowi dogłębną i kompleksową analizą najważniejszych pozycji bilansu banków, w tym kredytów korporacyjnych i detalicznych, które są wrażliwe na silne zawirowania gospodarcze. Przegląd miał na celu sprawdzenie, czy wycena badanych aktywów jest odpowiednio odzwierciedlona w raportach finansowych banków, a poziom utworzonych rezerw adekwatny. Dodatkowo, testy warunków skrajnych zweryfikowały odporność wskaźników kapitałowych banków na scenariusze kryzysowe w okresie trzech lat (2014-2016).

- Wyniki przeglądu aktywów i testów warunków skrajnych pokazują, że adekwatność kapitałowa mBanku znacznie przekracza wymagane poziomy przyjęte w badaniu, a nasz model biznesowy jest odporny na zawirowania zewnętrzne - mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.W świetle wyników przeglądu i oceny jakości aktywów oraz stress testów, bank podtrzymuje dotychczasowe prognozy finansowe na 2014 r.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.