Klienci detalicznego pionu BRE Banku mogą zainwestować w nowym funduszu inwestycyjnym Ipopema m-INDEKS FIO, odwzorowującym skład indeksu mWIG40. Produkt oferowany będzie na internetowych platformach sprzedaży MultiBanku i mBanku i dostępny dla 3 mln klientów.
Ipopema m-INDEKS FIO to nowy fundusz inwestycyjny, zarządzany przez Ipopema Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA. Istotą funduszu jest jak najwierniejsze odwzorowanie składu indeksu mWIG40. W pierwszych sześciu miesiącach sprzedaży produktu, MultiBank i mBank będą wyłącznym dystrybutorem zewnętrznym funduszu.
W ramach przyjętej strategii, zarządzający Ipopema m-INDEKSem FIO kupuje akcje spółek w takich proporcjach, aby portfel funduszu odpowiadał w każdym dniu składowi indeksu mWIG40. Wskazuje on obiektywnie jakie akcje, kiedy i w jakiej wartości powinny wejść do portfela funduszu. Dzięki temu proces inwestycyjny nie wymaga kosztownych analiz i badania celów inwestycyjnych.
Według ekspertów Ipopema TFI, indeks mWIG40 jest wierniejszą giełdową fotografią polskiej gospodarki niż np. WIG20, gdzie ponad 40 proc. stanowią spółki z sektora finansowego, a reszta to głównie firmy paliwowo-energetyczne. mWIG40 jest też mniej podatny na spekulacyjne przepływy kapitału. Dodatkowo, w trakcie hossy pozwalał historycznie uzyskać większy zwrot niż WIG20.
Zalety funduszu Ipopema m-INDEKS FIO:
* Strategia.
Inwestorzy zyskują ekspozycję na cały rynek akcji w ramach indeksu mWIG40. Wynik funduszu zależy wyłącznie od koniunktury na rynku, a nie od trafności decyzji inwestycyjnych zarządzającego.
* Dostępność.
Minimalna kwota inwestycji w fundusz jest niska i wynosi tylko 100 PLN (jednostki klasy A). Produkt jest funduszem inwestycyjnym otwartym (FIO).
* Niskie koszty zarządzania.
Opłata za zarządzanie funduszem to 1,5% rocznie (dla jednostek klasy A, dostępnych do 100 PLN) i 0,8% rocznie (dla jednostek klasy B, dostępnych od 200 tys. PLN).
* Dywidendy dla uczestników funduszu.
Aktywa funduszu powiększane są o dywidendy otrzymywane od spółek z portfela funduszu. Jest to różnica w stosunku do innych instrumentów finansowych opartych o zmianę wartości indeksu, np. kontraktów terminowych.
* Brak opłat dystrybucyjnych dla Klientów MultiBanku i mBanku.
Klienci detalicznego pionu BRE Banku nie ponoszą żadnych opłat dystrybucyjnych w kanałach zdalnych (internet i telefon).
Obecnie MultiBank i mBank obsługują w Polsce 3 mln klientów detalicznych, 577 tys. z nich inwestuje w funduszach inwestycyjnych. Łączna wartość zgromadzonych aktywów funduszy to aktualnie 2 mld PLN.
Fundusz zarządzany przez Ipopema TFI SA dostępny będzie w MultiBanku od 1 września br. w ramach Centrum Oszczędzania oraz w usłudze Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, oferowanej przez mBank. W ramach platform obu banków, klienci mogą zainwestować aktualnie w ponad 240 funduszy inwestycyjnych, zarządzanych przez 16 TFI. Platformy zintegrowane są z rachunkami ROR banków, dzięki czemu składanie zleceń odbywa się szybko i sprawnie.
- Wprowadzając akcyjny fundusz indeksowy Ipopemy, poszerzamy de facto ofertę Supermarketu Funduszu Inwestycyjnych o nową klasę funduszy. Dzięki temu na naszej platformie oferowane są zarówno fundusze lokalne, zagraniczne, jak i indeksowe - dotąd niedostępne na polskim rynku. Ponieważ nasza oferta w zakresie funduszy jest bardzo szeroka, stawiamy na jej rozwój przede wszystkim przez dodawanie produktów wyróżniających się na rynku, np. konstrukcją lub strategią - mówi Monika Chwiedziewicz, Naczelnik Wydziału Produktów Inwestycyjnych i Oszczędnościowych mBanku.
- Liczymy, że wprowadzany produkt spotka się z zainteresowaniem klientów chętnie wybierających fundusze z agresywną strategią inwestycyjną - mówi Hubert Pałgan, Dyrektor Departamentu Sprzedaży MultiBanku. - Fundusze akcyjne i hybrydowe stanowią obecnie ponad 50 proc. aktywów zainwestowanych w TFI za pośrednictwem detalicznej części BRE Banku. Dla porównania, wg danych Analiz Online, ta wartość na rynku wynosi około 30 proc.- dodaje Pałgan.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Należy liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części wpłaconych środków. Szczegółowy opis czynników ryzyka znajduje się w prospekcie informacyjnym funduszu, dostępnym na stronie internetowej.
Przeczytaj prospekt informacyjny. Spis Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych oraz zarządzanych przez nie funduszy znajdziesz tutaj.
Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi dyrektywy MiFID.
Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego i ma on charakter wyłącznie informacyjny.