Spadek dynamiki zatrudnienia, wyższa dynamika płac- komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Spadek dynamiki zatrudnienia, wyższa dynamika płac- komentarz makroekonomiczny

W styczniu odnotowano skokowy spadek dynamiki zatrudnienia z 2,3% do 0,7% r/r. Należy podkreślić, że spadek ten nie odzwierciedla w pełni pogorszenia sytuacji na rynku pracy (w styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła z 9,5 do 10,5%, firmy informują również o grupowych zwolnieniach), a jest wynikiem corocznej zmiany próbki firm, na podstawie której GUS szacuje zatrudnienie.

Po uwzględnieniu tego efektu zatrudnienie mogło spaść nawet o ponad 1% r/r. Oczekujemy, że sytuacja na rynku pracy będzie podlegać dalszemu gwałtownemu pogorszeniu i w kolejnych 2-3 miesiącach dynamika roczna zatrudnienia spadnie w okolice -3%r/r, a stopa bezrobocia rejestrowanego przekroczy 12%. Dynamika zmian w otoczeniu makroekonomicznym i szybka reakcja przedsiębiorstw na spadający popyt źle oczywiście wróżą dla najbliższych kwartałów, jednak zapewnią szybsze dojście do nowego (niższego) stanu równowagi.

W styczniu dynamika płac wzrosła do 8,1% r/r z 5,4% zanotowanych w grudniu. Wzrost dynamiki wiążemy jednak z efektem jednorazowym, którym było przesunięcie przez część pracodawców grudniowych wynagrodzeń i premii na styczeń. Oceniamy, że w kolejnych miesiącach dynamika wynagrodzeń spadnie do poziomów zbliżonych do 3%r/r. Presja płacowa nie powinna okazać się istotnym elementem inflacyjnej układanki – role tą przejmą paliwa i żywność, na których to największe piętno odciśnie gwałtowne osłabienie złotego.

Dzisiejsze dane nie będą miały większego wpływu na decyzję RPP. Zasadniczą zmienną decyzyjną pozostaje w tym miesiącu kurs EURPLN.

Dzisiejsze dane przyczyniły się do dalszego wzrostu stóp rynkowych. Roczna stopa procentowa zwiększyła się o 8pb, 2 lata wzrosły o 10pb.

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.