Wiceprezes mBanku w TOP 10 polskich finansistek
Copy

Kopiuj tekst

Wiceprezes mBanku w TOP 10 polskich finansistek

Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu mBanku ds. zarządzania ryzykiem została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet w polskich finansach. Ranking powstał w ramach raportu Kobiety w finansach, z inicjatywy Znanych Ekspertek.

Celem projektu realizowanego przez Znane Ekspertki, czyli inicjatywę promującą obecność kobiet w mediach i debacie publicznej, było sprawdzenie, jak dużo kobiet odniosło sukces w sektorze finansowym. I przedstawienie sylwetek tych, które zajmują czołowe pozycje w biznesie stereotypowo zarezerwowanym dla mężczyzn.

Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Instytut Innowacyjna Gospodarka wynika, że choć kobiety stanowią prawie 61 proc. pracowników sektora finansowego, tylko 16,8 proc. zajmuje stanowiska w zarządach, 12,8 proc. w radach nadzorczych, a 9,7 proc. znajduje się w roli CEO tych firm i instytucji.  Choć podział płci na najwyższych stanowiskach wciąż daleki jest od równego, wyniki te są lepsze od światowych czy europejskich średnich.

Organizatorzy raportu postanowili wyróżnić panie odnoszące sukcesy w branży finansowej. Tak powstała lista 200 najbardziej wpływowych kobiet polskiego sektora finansowego. Spośród nich wybrano dziesięć kobiet, które zdaniem twórców raportu i kapituły konkursu, uznać można za „top 10” polskich finansistek. Wśród nich znalazła się wiceprezes mBanku Lidia Jabłonowska-Luba. W gronie najbardziej wpływowych wymieniono również dwie inne panie związane z mBankiem - Agnieszkę Słomkę-Gołębiowską i Teresę Mokrysz z rady nadzorczej mBanku.

- Jest mi bardzo miło znaleźć się w tak szacownym gronie. Mam nadzieje, że nasz przykład pokaże wszystkim paniom, że również w świecie finansów możemy odgrywać istotną rolę, dzięki zdobytej wiedzy, doświadczeniu oraz solidnej pracy - mówi Lidia Jabłonowska-Luba, wiceprezes zarządu mBanku ds. zarządzania ryzykiem.

- Z wielu dostępnych ostatnio informacji prasowych i analiz wynika, że rola kobiet w biznesie, również w świecie finansów rośnie. W Polsce mimo pewnych korzystnych zmian, takich jak np. jeden z najwyższych w Europie wskaźników udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych w spółkach niepublicznych, nadal jest wiele do zrobienia. Dotyczy to zwłaszcza udziału kobiet we władzach spółek publicznych, w tym instytucji finansowych. Obecność kobiet we władzach poprawia proces podejmowania decyzji, co może wpływać pozytywnie na wyniki spółki. Rady nadzorcze, w których udział kobiet jest wyższy, są bardziej skrupulatne w wykonywaniu swoich obowiązków i bardziej aktywne w nadzorowaniu spółki, choć mają większą awersję do ryzyka - dodaje Agnieszka Słomka-Gołębiowska, członek rady nadzorczej mBanku.

Raport Kobiety w finansach powstał pod osobistym patronatem wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. edukacji finansowej Izabeli Leszczyny oraz pod patronatem Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związku Banków Polskich.

Pełną treść raportu znaleźć można na stronie projektu
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.