mBank: zaprzestanie przyjmowania wniosków o kredyty w walucie
Copy

Kopiuj tekst

mBank: zaprzestanie przyjmowania wniosków o kredyty w walucie

Od 14 lipca br. mBank zaprzestaje przyjmowania wniosków o udzielenie walutowych kredytów hipotecznych dla klientów indywidualnych.

Decyzja związana jest z wyrokiem Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK), dotyczącym zapisu w umowach walutowych kredytów hipotecznych.

SOKiK uznał za niedozwolony zapis w umowach kredytów hipotecznych, mówiący o przeliczeniu rat przez bank na podstawie własnej tabeli kursów walutowych (praktyka powszechnie stosowana przez banki w Polsce). W ocenie sądu wzorzec umowy nie precyzuje kryteriów i sposobu ustalania kursu wskazanego w tabeli.

mBank w swojej argumentacji podkreślał, że tabela kursów walut wykorzystywana jest w odniesieniu do całej działalności banku, a nie tylko obszaru kredytowego, przez co jest sporządzana niezależnie od terminów spłat rat przez kredytobiorców. Podobną praktykę stosują również inni uczestnicy rynku.

mBank ustala kursy walut, uwzględniając zmiany zachodzące na rynkach walutowych. Gwarancją tego, że kursy nie różnią się znacząco od tych stosowanych przez inne banki, są podstawy gospodarki wolnorynkowej. Gdyby bowiem bank zaproponował niekorzystny kurs sprzedaży danej waluty, mógłby nie znaleźć nabywców, a tym samym ponosiłby znaczne straty w tym zakresie (jednym z obszarów działalności banku jest sprzedaż waluty innym podmiotom).

Z powodu wyroku, od 14 lipca br. mBank wstrzymuje przyjmowanie wniosków kredytowych do czasu wypracowania rozwiązań zgodnych z zaleceniami sądu, o czym poinformuje klientów z wyprzedzeniem. Umowy o kredyt hipoteczny w walucie, przygotowane na podstawie wniosków złożonych przed tym terminem, powinny zostać podpisane do 30 lipca br.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.