BRE Bank udostępnia rozliczenia w chińskim juanie

BRE Bank udostępnia rozliczenia w chińskim juanie

BRE, jako jeden z pierwszych banków na polskim rynku, udostępnił klientom korporacyjnym możliwość dokonywania rozliczeń oraz prowadzenia rachunków w chińskiej walucie.

juan.jpg

Wraz z rosnącym znaczeniem Chin na arenie międzynarodowej, rozliczenia w juanie (CNY) są coraz częściej poszukiwane przez polskich przedsiębiorców, stając się alternatywą dla rozliczeń przeprowadzanych dotychczas głównie w dolarze amerykańskim. BRE Bank obserwując te trendy oraz fakt ograniczonego dostępu do tej waluty w Polsce, zdecydował się udostępnić klientom możliwość rozrachunku w juanie.

W ramach rozwiązania oferowanego przez bank klienci będą mogli dokonywać rozliczeń komercyjnych czyli płatności zagranicznych, jak również korzystać z instrumentów finansowania handlu takich jak inkaso dokumentowe, akredytywy oraz gwarancje. Dodatkowo będzie istniała możliwość otwarcia rachunku bankowego bieżącego lub pomocniczego w walucie CNY.

- Dzięki nowej ofercie nasi klienci realizujący transakcje z firmami z Chin wyeliminują ryzyko kursowe, zmniejszając liczbę przewalutowań w cyklu rozliczeniowym. Wykorzystanie juana pozwoli im także na skrócenie czasu rozliczeń oraz usprawnienie zarządzania płynnością – mówiDariusz Nalepa, dyrektor departamentu bankowości transakcyjnej BRE Banku. - Łatwiej będzie także wycenić towary, a także uzyskać lepsze warunki cenowe. To zwiększy ich przewagę konkurencyjną na rynku – dodaje Dariusz Nalepa. Firma korzystająca z rozliczeń w juanie może liczyć na istotny rabat sięgający, w niektórych przypadkach nawet 10 proc. wartości kontraktu, związany z urynkowieniem cen i odejściem od sztywnego kursu wymiany oraz możliwościom skorzystania z ulg podatkowych przez chińskich eksporterów.

Agentem rozliczeniowym BRE Banku dla nowej waluty transakcyjnej CNY został chiński oddział J.P. Morgan Chase Bank w Szanghaju. Kurs nowej waluty, po której następować będzie realizacja zleceń, publikowany jest w tabeli kursów walut BRE Banku.

Polska to jeden z największych partnerów gospodarczych Chin w Europie Środkowej, zarówno pod względem obrotów, jak również importu. Według danych Ministerstwa Gospodarki wartość chińskiego eksportu do Polski w pierwszej połowie 2011 roku wyniosła ponad 5 mld. dolarów. To ponad 14 proc. więcej niż w roku 2010. Chiny są drugą pod względem wielkości gospodarką na świecie i największym eksporterem. Z analiz Banku Rozrachunków Międzynarodowych wynika, że juan mógłby być jedną z trzech, obok dolara i euro, najważniejszą walutą na świecie pod względem obrotów na rynku walutowych. Warunkiem jest jednak jego pełna wymienialność na inne waluty.

***
BRE Bank to trzeci największy bank w Polsce pod względem aktywów. Kieruje ofertę do największych firm polskich i międzynarodowych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw sektora MSP i jednostek sektora publicznego. Obsługuje ponad 14 tys. klientów korporacyjnych. Grupa BRE to także wyspecjalizowane spółki świadczące usługi komplementarne, m.in: BRE Factoring, BRE Leasing, BRE Ubezpieczenia, BRE Corporate Finance i Dom Inwestycyjny BRE Banku. BRE Bank uhonorowano w tym roku w konkursie Best Emerging Market Banks in CEE organizowanym przez prestiżowy międzynarodowy magazyn Global Finance i uznano najlepszym bankiem w Polsce. BRE został także uznany najlepszym bankiem w Polsce przez Euromoney Magazine w dorocznym konkursie Euromoney Awards for Excellence.
Załączniki
juan.jpg

grafika | 29,7 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.