Rynek pracy hamuje

Rynek pracy hamuje

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu 2012 roku o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. Zdaniem ekonomistów BRE w kolejnych miesiącach może nawet spaść poniżej zera. Roczna dynamika wynagrodzeń obniżyła się w marcu z 4,3 proc. do 3,8 proc. 

W ciągu ostatniego miesiąca zatrudnienie spadło o 0,1 proc. - ubyło 4 tys. miejsc pracy (wobec 8 tys. w lutym). - W dalszym ciągu spodziewamy się dalszego wyhamowania zatrudnienia w bieżącym roku jednak w skali znacznie mniejszej niż w 2009 roku – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Jego zdaniem miesięczna dynamika zatrudnienia powinna w najbliższych miesiąca kształtować się w przedziale od -0,2 do 0,0 proc. - Może to sprawić, że roczna dynamika może spaść poniżej zera – dodaje Pytlarczyk.

- Spadek dynamiki wynagrodzeń okazał się umiarkowany biorąc pod uwagę niekorzystne efekty statystyczne i negatywną różnicę w liczbie dni roboczych. – mówiPaulina Ziembińska, analityk BRE Banku. Dodaje, że dynamika płac na poziomie 3,8 proc wskazuje, że w marcu nie obserwowaliśmy wyraźnego obniżenia aktywności ekonomicznej i zmniejszenia liczby godzin nadliczbowych. - Dane o płacach pokazują również, że w marcu nie nastąpiło wyraźne obniżenie dynamiki produkcji przemysłowej. Może to wpłynąć na wyższe niż prognozowano odczyty produkcji przemysłowej – sugeruje Ziembińska.

Zdaniem ekonomistów BRE Banku dane o płacach nie zmieniają perspektyw dla polityki pieniężnej, ani nie wpłynęły na rynek stopy procentowej. - Oceniamy, że RPP de facto zapowiedziała zacieśnienie monetarne i wycofanie się z tej deklaracji mogłoby nadwyrężyć jej wiarygodność, ponieważ rynek w niemal 100% zdyskontował już podwyżkę stóp w maju – komentuje Ernest Pytlarczyk. - Co więcej w przypadku niepodwyższenia stóp wyższe wskaźniki inflacji w miesiącach letnich mogłyby ponownie wywołać debatę nad zacieśnieniem monetarnym podobną do tej, której świadkami jesteśmy obecnie – podsumowuje.
Załączniki
analizy (1).jpg

grafika | 122 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.