Zagadkowy spadek dynamiki płac

Zagadkowy spadek dynamiki płac

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw nie wzrosło w ujęciu rocznym w lipcu, zgodnie z naszą prognozą. - W ujęciu absolutnym ubyło 3tys. miejsc pracy, co jest spójne ze spadkową tendencją na rynku pracy. Biorąc pod uwagę fakt, że spowolnienie jeszcze de facto nie osiągnęło dna - spodziewamy się go dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku - spadki zatrudnienia w kolejnych miesiącach będą bardziej widoczne – mówiErnest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. - Nie możemy wykluczyć ujemnych zmian zatrudnienia w ujęciu rocznym, można spodziewać się także coraz szybszego wzrostu stopy bezrobocia. Trudno nam zgodzić się z prognozami wysnuwanymi na poziomie resortu pracy, że stopa bezrobocia nie przekroczy 13 proc. do końca roku – dodaje ekonomista.

W lipcu dynamika płac spowolniła zdecydowanie z 4,3 proc. do 2,4 proc. - Znaczna skala redukcji płac sugeruje, że przyczyną był prawdopodobnie jakiś czynnik jednorazowy, być może w górnictwie, gdyż dynamika płac nie reaguje w sposób aż tak gwałtowny na zmieniającą się sytuację gospodarczą, tym bardziej że wstępne dane z sektora przemysłowego okazały się sporo wyższe od oczekiwań – mówiMarcin Mazurek, analityk BRE Banku. - Tradycyjnie więcej będziemy wiedzieć po opublikowaniu przez GUS pełnego zbioru danych – dodaje analityk. Wyjaśnia, że do tego czasu jednak dana może wprowadzać nieco zamieszania w szeregach Rady Polityki Pieniężnej, szczególnie wśród tych członków, którzy nie są zdecydowani na obniżki stóp procentowych.

Złoty na publikację nie zareagował (osłabienie było wynikiem spadków na EURUSD, nie wynikało zaś z czynników stricte krajowych). - Podtrzymujemy nasz pogląd, że RPP nie jest – ze względów wizerunkowych – gotowa na obniżki stóp procentowych już na wrześniowym posiedzeniu. Obniżek spodziewamy się w ostatnim kwartale roku – podsumowuje Ernest Pytlarczyk.  
Załączniki
gielda (2).jpg

grafika | 29,2 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.