Ostre hamowanie polskiej gospodarki. Euro nie pomogło

Ostre hamowanie polskiej gospodarki. Euro nie pomogło

W II kwartale 2012 dynamika PKB obniżyła się do 2,4 proc. z 3,5 proc. zanotowanych trzy miesiące wcześniej. Oczekiwania rynku i prognoza prezesa NBP oscylowały wokół 2,9 proc. W oczy rzuca się przede wszystkim brak jakichkolwiek pozytywnych efektów związanych z organizacją EURO 2012

 - Konsumpcja w odróżnieniu od wzorca obserwowanego w innych krajach organizujących Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej zanotowała w Polsce dalszy spadek dynamiki do zaledwie 1,5 proc. w ujęciu rocznym – podkreśla Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Bnaku. -   Mocnym negatywnym zaskoczeniem była również dynamika inwestycji, która obniżyła się do zaledwie 1,9 proc. - dodaje. Zdaniem Pytlarczyka stoi za tym przede wszystkim wyhamowanie inwestycji infrastrukturalnych.

Zdaniem analityków BRE najgorszym sygnałem płynącym z danych o PKB, jest to że wzrost został utrzymany praktycznie tylko dzięki eksportowi netto. – Dynamika popytu krajowego jest już poniżej zera, a to znak, że mamy do czynienia ze zdecydowanym hamowaniem polskiej gospodarki – komentuje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. – W kolejnych kwartałach spodziewamy, że proces ten bedzie postępowałi. Otoczenie zewnętrze pozostaje negatywne, jednak zasadniczą przyczyną spowolnienia są czynniki krajowe – dodaje Mazurek. Wśród nich wymienił konieczność odbudowy oszczędności gospodarstw domowych, wyhamowanie inwestycji w infrastrukturę, a także brak pola do istotnej stymulacji fiskalnej.

- W III kwartale dynamika PKB spadnie poniżej 2 proc. Na ostatnie trzy miesiące 2012 roku podtrzymujemy nasza prognozę na poziomie 1,4 proc. - prognozuje Ernest Pytlarczyk. -  Z kolei w 2013 roku dynamika PKB może wynieść około 2 proc. – dodaje. Rynek zareagował spadkiem stóp procentowych o 7-8 punktów bazowych (dwuletni IRS). - Fakt głębszego spowolnienia, zawężenia deficytu handlowego, postępującego wzrostu stopy oszczędzania to istotne argumenty za szybszą obniżą stóp procentowych NBP. Oczekujemy, że dojdzie do niej już w październiku. Ze względu na ostatnie deklaracje prezesa Marka Belki wrzesień wydaje się ciągle mniej prawdopodobny, ale nie niemożliwy – tłumaczy Pytlarczyk.
Załączniki
dynamika-pkb-konsumpcji-i-inwestycji.jpg

grafika | 77,8 KB

PobierzPobierz
kontrybucja-do-wzrostu-pkb.jpg

grafika | 66,1 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.