Żywność, odzież i obuwie tańsze. Paliwo drożeje

Żywność, odzież i obuwie tańsze. Paliwo drożeje

W sierpniu roczny wskaźnik inflacji obniżył się do 3,8 proc. z 4,0 proc. Spadek inflacji był zgodny z oczekiwaniami analityków.

- Podobnie jak przed miesiącem zasadniczym powodem obniżenia się wskaźnika były niższe ceny żywności oraz odzieży i obuwia. Kontynuowane są sezonowe spadki cen warzyw i owoców – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. – Nieznacznie, bo o 0,9 proc w ujęciu miesięcznym, spadły ceny paliw - dodaje. Inflacja bazowa spadła do poziomu 2,1 proc. z 2,3 proc. miesiąc temu. Na wskaźnikach inflacji bazowej trend spadkowy zaczyna być coraz bardziej widoczny.

- W kolejnym miesiącu oczekujemy wzrostu rocznego wskaźnika inflacji do powyżej 4 proc. Stanie się tak przez rosnące ceny paliw – mówi Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. -  Bardziej istotne spadki inflacji powinny nastąpić dopiero w październiku. Obecnie zmiany inflacji powodowane są głównie przez czynniki sezonowe zaś skala jej spadku do końca roku ograniczana będzie przez rosnące ceny mięsa na świecie - dodaje. Zdaniem analityków BRE na koniec roku inflacja powinna obniżyć się do poziomu nieznacznie przewyższającego 3 proc.

- Wysokość inflacji uprawdopodabnia obniżkę stóp procentowych w październiku. Wszystko wskazuje, że będzie to 25 punktów bazowych – mówi Pytlarczyk. - Taki scenariusz, a nawet apetyt na bardziej zdecydowany ruch powinny potwierdzić dane o produkcji przemysłowej – dodaje. Jego zdaniem spowolnienie w Polsce będzie dość głębokie, a RPP w efekcie przeprowadzi pełny cykl luzowania monetarnego o 125 pb lub więcej.
Załączniki
gielda (1).jpg

grafika | 29,2 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.