Inflacja ponownie wyżej, pierwsze obniżki stóp na początku 2012

Inflacja ponownie wyżej, pierwsze obniżki stóp na początku 2012

- W październiku roczny wskaźnik inflacji wzrósł z 3,9 proc. do 4,3 proc. Zasadniczym powodem wzrostu inflacji były efekty kursowe, widoczne wyraźnie w kategorii odzież i obuwie, wzrost cen żywności o 1 proc. w ciągu miesiąca oraz cen paliw 3,4 proc. w stosunku do września – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.

Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii zwiększyła się z 2,6 do 2,8 proc., co jest efektem przede wszystkim przekraczającego 3 proc. wzrostu cen w kategoriach odzież i obuwie. W pozostałych kategoriach presja cenowa nie jest tak ewidentna.- Uważamy, ze ten obraz - wysokie ceny paliw i podwyższające inflację efekty kursowe - utrzyma się przez kolejne miesiące tego roku. Na spadek inflacji można liczyć na początku 2012 roku. Będzie on jednak miał charakter statystyczny i wymiar mniejszy niż wskazuje konsensus prognoz. Wynika to przede wszystkim z równoległych podwyżek cen kontrolowanych, cen energii oraz na skutek już zrealizowanego osłabienia złotego – tłumaczy Marcin Mazurek, analityk BRE Banku.Zdaniem ekspertów BRE interwencje walutowe powodują, że RPP powinna powstrzymać się z poluzowaniem monetarnym przynajmniej do końca 2011 roku. Okno do obniżek stóp pojawi się na początku 2012 roku, kiedy bardziej wyraźne okażą się efekty spowolnienia w strefie euro oraz inflacja przynajmniej symbolicznie się obniży. - RPP będzie chciała obniżyć stopy ze względu na posunięcia ECB, który prawdopodobnie w grudniu znów poluzuje politykę monetarną, a także biorąc pod uwagę wizję dość ambitnych strukturalnych zmian w finansach publicznych proponowanych przez rząd – dodaje Ernest Pytlarczyk.Dziś poznaliśmy również dane o bilansie płatniczym Polski. – Deficyt wyniósł 1,9 mld euro czyli tyle, ile przewidywał rynek. Przy okazji zrewidowano poprzednie dane i okazało się, że w sierpniu nadwyżka importu nad eksportem wyniosła nie 1,7 a ponad 2 mld zł – mówi Marcin Mazurek.Dane po stronie dochodów, salda usług i salda transferów nie budzą żadnych wątpliwości i okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków BRE (pomyłki rzędu 100 mln euro). - Prawdziwe zaskoczenie to jednak bilans handlowy, który niespodziewanie zmniejszył się do deficytu w wysokości 454 mln euro z wcześniejszego miliarda euro. Według wskazań naszych modeli zaskoczenie dotyczy przede wszystkim niższej realizacji importu, co nawet z punktu widzenia pobieżnej analizy danych jest nieco sprzeczne z intuicją. Zaskoczenie całym saldem handlowym jest o tyle ciekawe, że ma miejsce przy de facto całkiem słabej realizacji eksportu – tłumaczy Pytlarczyk. - Trudno nam zaakceptować tezę o nagłej zmianie trendu importu, choć przyznajemy, że zawężenie deficytu na rachunku handlowym jest naszym scenariuszem na najbliższej kwartały. Niewykluczone że obecna nagła niespodzianka wynika z większych niż zwykle rewizji.  Eksportem i importem mocno buja co wyprowadza z równowagi modele ekonometryczne – dodaje główny ekonomista BRE .
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.