Decyzja Szwajcarów dobra dla polskich banków

Decyzja Szwajcarów dobra dla polskich banków

Centralny Bank Szwajcarii postanowił osłabić kurs franka szwajcarskiego względem euro do poziomu powyżej 1,20. Zadeklarował, że będzie bronił tego poziomu skupując zagraniczne waluty w nieograniczonej ilości. Ze względu na znaczną ekspozycję w tej walucie jest to korzystna decyzja dla polskich banków. Najbardziej zyskają Getin Holding, Millenium, Kredyt Bank oraz PKO BP.

-  Decyzja Banku Szwajcarii była dla rynku zaskoczeniem, ale decydujący był kategoryczny tryb wypowiedzi: ""będziemy bronić tego poziomu kupując waluty zagraniczne w nieograniczonej ilości"" . Efekt tej deklaracji mogłoby osłabić dopiero bardzo znaczące pogorszenie się fundamentów Unii Europejskiej lub wątpliwości rynku, że Szwajcarzy będą w stanie swojej obietnicy dotrzymać – mówi Marcin Turkiewicz, szef dilerów walutowych BRE Banku. SNB ocenia jednak, że 1,20 to nie jest jeszcze poziom przy którym szwajcarska gospodarka może odetchnąć.Interwencja okazała się skuteczna,  więc kurs franka względem euro spadł do zakładanego poziomu. Konsekwencją decyzji było także znaczne osłabienie szwajcarskiej waluty względem złotego, o ok. 8  proc.  do 3,50 zł. –  Decyzja SNB jest korzystna dla polskich banków, ze względu na ich tzw. pozycję walutową, na którą wpływ mają kredyty hipoteczne denominowane w obcych walutach – mówi Iza Rokicka, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Słabszy frank oznacza zmniejszenie presji na marżę depozytową banków finansujących hipoteki ze swapów walutowych. Pozytywnie powinno to wpłynąć także na jakość portfela kredytów we franku szwajcarskim.Rokicka ocenia, że najwięcej zyskają na tym kursy Getin Holdingu, Millenium, Kredyt Banku i PKO BP. – Właśnie te banki udzieliły znacznej ilości kredytów hipotecznych w CHF. Dodatkowo Getin, Millennium i PKO BP finansują zdecydowaną większość tych kredytów za pomocą swapów walutowych. Jednak tylko w przypadku dwóch pierwszych stanowią one poważną pozycję w bilansie – dodaje Rokicka. Jeżeli osłabienie szwajcarskiej waluty okaże się stałe, prognozy dotyczące zysku netto, a przez to kursu akcji wspomnianych wyżej spółek giełdowych mogą okazać się zbyt konserwatywne.SNB zapowiedziało również, że w razie potrzeby kolejnych interwencji z pewnością zdecyduje się na takie kroki.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.