Inflacja wysoka, ale kolejne podwyżki stóp dopiero za kilka miesięcy
Copy

Kopiuj tekst

Inflacja wysoka, ale kolejne podwyżki stóp dopiero za kilka miesięcy

Po czerwcowej podwyżce stóp procentowych Rada Polityki Pieniężnej dała sygnał, że cykl zacieśnienia monetarnego został wstrzymany na najbliższe kilka miesięcy. Po wysokim odczycie inflacji w maju, jej roczny wskaźnik może zbliżyć się do 4 proc. – przewidują eksperci BRE Banku, w najnowszym, comiesięcznym przeglądzie ekonomicznym.Zgodnie z oczekiwaniami RPP podwyższyła stopy procentowe na czerwcowym posiedzeniu o 25 pb. Zakomunikowała również, że dokonane zacieśnienie monetarne powinno skutkować powrotem inflacji do celu w średnim okresie, co jest istotną zmianą w retoryce Rady i sugeruje brak podwyżek stóp na przestrzeni kolejnych kilku miesięcy. Wzrost stóp procentowych o 75 punktów bazowych od momentu publikacji ostatniej, marcowej projekcji inflacyjnej, powinien skutkować obniżeniem ścieżki inflacji o 0,2-0,3 punktu proc. w perspektywie sześciu kwartałów. Diagnoza koniunktury w polskiej gospodarce jest nadal optymistyczna. Widać ożywienie popytu inwestycyjnego.Przez ostatni miesiąc złoty pozostawał wyjątkowo stabilny wobec euro i odporny na globalne zmiany awersji do ryzyka. W tym czasie Ministerstwo Finansów, za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, było aktywnym uczestnikiem rynku walutowego, przeprowadzając sprzedaż walut w momentach rosnącej awersji do ryzyka. – Uważamy, że podobną strategię Ministerstwo Finansów będzie prowadziło w kolejnych miesiącach, co będzie nadal stabilizowało złotego – komentuje Ernest Pytlarczyk, Główny Ekonomista BRE Banku. - Złoty może umacniać się wyraźniej jedynie w sytuacji poprawy globalnego sentymentu i wyraźnego przyspieszenia wzrostu gospodarczego i inwestycji w Polsce - dodaje.Pogorszenie danych w gospodarce amerykańskiej przyniosło poważne obawy dotyczące kontynuacji cyklu w USA. Fed nie wycofał się jeszcze ze twierdzenia, że dalsze miesiące popchną gospodarkę znów na ścieżkę prowadzącą do potencjału wzrostu gospodarki. – Z dzisiejszej perspektywy zdecydowanie bardziej prawdopodobna jest kontynuacja cyklu po I-II kwartałach słabszego wzrostu. Każdy scenariusz implikuje jednak wydłużenie okresu niskich stóp procentowych – mówi Marcin Mazurek, ekonomista BRE.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.