MultiBank ponownie liderem jakości obsługi
Copy

Kopiuj tekst

MultiBank ponownie liderem jakości obsługi

MultiBank utrzymał pozycję lidera w kategorii banki i został nagrodzony Godłem Jakości Obsługi 2009 – nagrodą przyznawaną na podstawie opinii klientów na temat usług świadczonych przez firmy w Polsce. Z wynikiem 3,44 bank uzyskał ponad 116% przewagi w stosunku do ogólnopolskiego wskaźnika obsługi w branży finansowej, który w 2009 roku wyniósł 1,59.

W tegorocznym badaniu wzięło udział 200 000 konsumentów z całej Polski. MultiBank po raz kolejny znalazł się na liście TOP100 najbardziej przyjaznych firm w kraju. Zajmując pierwsze miejsca w 3 z 5 badanych kategorii utrzymał pozycję lidera jakości obsługi w kategorii banki i drugi rok z rzędu otrzymał statuetkę Godło Jakości Obsługi 2009.

Klienci docenili przede wszystkim sprawność banku (zwycięstwo w kategorii: organizacja i czas obsługi), wygląd placówek oraz bogatą ofertę produktową.

- Ta nagroda jest dla nas szczególnie ważna, ponieważ stanowi podsumowanie efektów pracy całego zespołu MultiBanku. Idea sprawności i jakości obsługi jest elementem strategii banku od początku jego istnienia - mówi Cezary Kocik, Dyrektor MultiBanku.

- Jakość, za którą zostaliśmy wyróżnieni to jednak nie tylko wizerunek i ogólne wrażenia. To przede wszystkim realne rozwiązania, które przekładają się na komfort klienta, dając mu dostęp do finansów i wsparcie doradców 24 godziny na dobę przez Internet, telefon i w placówce. Otrzymana nagroda jest dla nas wyjątkowo cenna, bowiem przyznały ją osoby, które na co dzień korzystają z naszych usług, czyli klienci MultiBanku –dodaje Cezary Kocik.

Informacje dodatkowe:

Godło Jakości Obsługi 2009
Laureaci Godła Jakości Obsługi 2009
to firmy, które zostały wybrane przez 200-tysięczną społeczność Konsumentów jako najbardziej przyjazne klientom, prezentujące najwyższe standardy jakości obsługi zarówno w swoich branżach jak i na tle ogólnopolskiego wskaźnika jakości obsługi.
Szczegółowe informacje dotyczące badania można znaleźć na oficjalnym serwisie Programu:
http://www.jakoscobslugi.pl
Uwagi Klientów dot. MultiBanku:
http://www.jakoscobslugi.pl/find/findObservation.action?queryL=MultiBank&cityL=
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.