Rekordowe dochody podstawowe Grupy mBanku i 5 mln klientów
Copy

Kopiuj tekst

Rekordowe dochody podstawowe Grupy mBanku i 5 mln klientów

W III kwartale 2015 roku Grupa mBanku wypracowała 319,5 mln zł zysku netto, co oznacza, że był on wyższy o 44,4 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. mBank w trzech krajach obsługuje już 5 mln klientów.

W III kwartale 2015 roku Grupa mBanku ponownie musiała mierzyć się z niekorzystnymi czynnikami w otoczeniu rynkowym. Należały do nich przede wszystkim: utrzymujące się na historycznie niskim poziomie stopy procentowe, zredukowane stawki interchange za transakcje kartami płatniczymi oraz wyższe niż przed rokiem opłaty na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. – Mimo to bankowi udało się wypracować wyższy zysk w ujęciu kwartalnym, głównie dzięki dalszemu wzrostowi wyniku odsetkowego oraz z tytułu opłat i prowizji, poprawie wyniku na działalności handlowej, a także obniżeniu ogólnych kosztów operacyjnych – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.Bank może się pochwalić znacząco wyższymi dochodami. W III kwartale wyniosły one 979,9 mln zł, czyli o 10,7 proc. więcej niż w poprzednim okresie. Złożyły się na to wzrost wyniku odsetkowego o 6,0 proc. i prowizyjnego o 2,3 proc. Największy pozytywny wpływ na dochody banku miał wynik na działalności handlowej, który wyniósł 84,1 mln zł, czyli ponad dwukrotnie więcej niż kwartał wcześniej.Pozytywnie do wyników mBanku kontrybuował również kwartalny spadek kosztów działalności o 4,3 proc. W konsekwencji, wskaźnik kosztów do dochodów w III kwartale 2015 roku wyniósł 47,4 proc. w porównaniu do 54,8 proc. zanotowanych w okresie od kwietnia do czerwca.III kwartał to również czas kontynuacji wzrostu organicznego biznesu. Liczba klientów indywidualnych zwiększyła się o 130 tys., a korporacyjnych o 432 firmy. mBank obsługuje już ponad 5 mln osób i przedsiębiorstw w Polsce, Czechach i na Słowacji.Wartość pożyczek i kredytów netto na koniec III kwartału 2015 roku wyniosła 79,4 mld zł i była wyższa o 2,8 proc. w porównaniu do końca czerwca br. Zmiana ta wynikała głównie ze wzrostu wolumenu kredytów korporacyjnych, podczas gdy portfel kredytów detalicznych pozostawał stabilny ze względu na systematyczne spłaty kredytów hipotecznych denominowanych we frankach szwajcarskich oraz umocnienie złotego. Z kolei wartość depozytów klientów w III kwartale wzrosła w stosunku do poprzedniego kwartału o 7,5 proc. i wyniosła 78,5 mld zł. W rezultacie, wskaźnik kredytów do depozytów Grupy mBanku ukształtował się na poziomie 101,1 proc.Wskaźniki kapitałowe Grupy mBanku pozostawały na bezpiecznym poziomie, wyższym niż w poprzednim kwartale w związku z zaliczeniem części zysku za I półrocze 2015 roku do kapitału podstawowego Tier 1. Łączny współczynnik kapitałowy na koniec września 2015 roku wyniósł 17,0 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier I był równy 14,1 proc.III kwartał 2015 roku był również kolejnym okresem, w którym mBank został doceniony przez klientów i ekspertów. W 14. edycji konkursu „Przyjazny Bank Newsweeka” mBank zajął drugie miejsce w kategoriach „Banki w Internecie” i „Bankowość Mobilna” oraz trzecie miejsce jako najlepszy „Bank dla Kowalskiego”. Ponadto, w rankingu miesięcznika Forbes „Najlepszy Bank dla Firm”, mBank uplasował się na drugiej pozycji.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.