Niższa dynamika płac i dalszy spadek zatrudnienia- komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Niższa dynamika płac i dalszy spadek zatrudnienia- komentarz makroekonomiczny

W kwietniu dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadła do 4,8% r/r z 5,7% zanotowanych w marcu. Wynik jest zgodny ze spadkowym trendem obserwowanym w poprzednich miesiącach (marcowy wzrost wskaźnika rocznego był w istocie jedynie odchyleniem od trendu).

Obiektywnie dość wysoka dynamika płac to przede wszystkim efekt sposobu prezentacji – roczny wskaźnik jest zawyżany przez podwyżki płac, które miały miejsce jeszcze jesienią 2008 roku. Dynamiki miesięczne (po odsezonowaniu) są już bardzo bliskie zera.

Oczekujemy że dynamika wynagrodzeń będzie się obniżała w kolejnych miesiącach, nawet do poziomów zbliżonych do 2-3% r/r.
Niższa dynamika wynagrodzeń w stosunkowo niedługim okresie będzie oddziaływała w stonkę spadku inflacji na usługach i praktycznie zwolni Radę Polityki Pieniężnej z konieczności monitorowania presji cenowej wywodzącej się z rynku pracy. Nadal wydaje się nam, że uwaga RPP przesunięta będzie w stronę odczytów produkcji i sprzedaży detalicznej, zmiennych kontrolnych w stosunku do PKB.

Dynamika zatrudnienia w lutym okazała się zgodna z oczekiwaniami: spadek w liczbach bezwzględnych o 18 tys., który przekłada się na roczną dynamikę rzędu -1,4%, wobec -0,9% zanotowanych w marcu. Należy się spodziewać zwiększenia miesięcznej dynamiki zwolnień co będzie się przekładało na coraz gorsze odczyty danych w stosunku rocznym. Perspektywy na rynku pracy pozostają niekorzystne - wysoki poziom kosztów osobowych w dalszym ciągu wymuszać będą restrukturyzację i optymalizację zatrudnienia.

Dane o zatrudnieniu sugerują, że mało prawdopodobne, aby ostateczne dane o bezrobociu potwierdziły prognozę MPIPS spadku bezrobocia do 11,0% z 11,2% zanotowanych w marcu.

Dane dzisiejsze nie miały praktycznie żadnego wpływu na rynek FX i stopy procentowej, który pozostaje pod wpływem globalnych zmian awersji do ryzyka.  

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.