Izba KDPW_CCP rozliczyła pierwsze transakcje z rynku międzybankowego z udziałem mBanku
Copy

Kopiuj tekst

Izba KDPW_CCP rozliczyła pierwsze transakcje z rynku międzybankowego z udziałem mBanku

Izba KDPW_CCP rozliczyła pierwsze transakcje z rynku międzybankowego (OTC), denominowane w PLN, zawarte pomiędzy Citi Handlowym a mBankiem. Do gwarantowania i zawierania transakcji na tym rynku służy specjalnie dedykowany temu segmentowi moduł otc_clearing, stworzony przez KDPW_CCP we współpracy z największymi bankami w Polsce, operującymi na rynku międzybankowym.

– Zaletą rozliczania transakcji z rynku derywatów OTC przez izbę rozliczeniową typu CCP jest przede wszystkim bezpieczeństwo takiego rozwiązania i gwarancje rozliczenia zawartych transakcji, czemu służą funkcjonalności izby rozliczeniowej: przejęcie przez CCP roli strony każdej transakcji w wyniku nowacji, wielostopniowy system gwarantowania rozliczeń oraz systemy zarządzania ryzykiem – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW_CCP i KDPW.

Potrzeba uruchomienia usługi rozliczania derywatów OTC i transakcji repo była uwarunkowana zapisami Rozporządzenia EMIR, zgodnie z którym wszystkie transakcje OTC zawarte w instrumentach pochodnych należących do wskazanych przez ESMA klas instrumentów pochodnych podlegają obowiązkowi rozliczania w CCP posiadającym unijną autoryzację. KDPW_CCP uzyskała stosowną autoryzacje 8 kwietnia 2014 r.– Izba KDPW_CCP posiada już 14 uczestników w obszarze rozliczeń OTC, wśród których są największe i najbardziej aktywne na polskim rynku banki. Warto także podkreślić, że banki korzystają z systemu otc_clearing, mimo iż formalne obligo rozliczeniowe nie weszło jeszcze w życie – powiedziała Iwona Sroka, Prezes KDPW_CCP i KDPW.

Korzyści z rozliczania transakcji OTC poprzez izbę rozliczeniową dostrzegają same banki, które zaczęły rozliczać transakcje w KDPW_CCP.Hans-Dieter Kemler, Wiceprezes Zarządu ds. Rynków Finansowych, mBank:Rozliczanie płynnych i ważnych dla systemów finansowych instrumentów pochodnych zawieranych na rynku OTC poprzez centralne izby rozliczeniowe jest jednym z bardzo istotnych filarów reformy rynków finansowych i wkrótce będzie obowiązkowe także w krajach Unii Europejskiej. mBank, jako jeden z najbardziej aktywnych polskich banków w obrocie instrumentami pochodnymi od początku popierał pomysł utworzenia lokalnej izby, która byłaby skupiona na rozliczaniu instrumentów ważnych dla rynku krajowego i rozwijałaby swoje usługi w ścisłej współpracy z tym rynkiem. Mając na względzie zbliżającą się rekomendację nadzorczą centralnego rozliczania pochodnych na stopę procentową w PLN, wierzymy, że KDPW_CCP uda się zagospodarować zdecydowaną większość tych transakcji zawieranych między bankami polskimi, a w przyszłości – rozszerzyć grono uczestników o aktywne banki zagraniczne.Maciej Kropidłowski, Wiceprezes Zarządu, Szef Sub-Sektora Rynków Finansowych, Citi Handlowy:

Cieszy mnie, że Citi Handlowy uczestniczy w tak ważnych wydarzeniach, bo do takich należy zaliczyć pierwszą transakcję z rynku międzybankowego jaka rozliczona właśnie została przez KDPW_CCP.  Z sukcesem przeszliśmy i przetestowaliśmy to nowoczesne rozwiązanie, dzięki któremu liczba i wartość transakcji na rynku OTC w Polsce ma szansę znacząco się zwiększyć. Taka konstrukcja rozliczania transakcji sprzyja bowiem przejrzystości obrotu, a co za tym idzie korzystanie wpływa na wzrost zaufania na rynku międzybankowym. Citi Handlowy od lat pozostaje liderem rynku obrotu instrumentami pochodnymi i głęboko wierzymy, że wraz ze zwiększeniem roli KDPW_CCP w realizacji tego typu transakcji rozwój tego rynku nabierze tempa, na czym skorzystać powinni klienci korporacyjni, warszawska giełda i wreszcie polska gospodarka.

Transakcje zostały potwierdzone (tzw. konfirmacja) na platformie MarkitWire, a następnie przekazane do rozliczenia w KDPW_CCP. – MarkitSERV jest dostawca rozwiązań konfirmacyjnych, rozliczeniowych i innych usług pośrednictwa w łańcuch operacji finansowych i dzięki swojemu rozwiązaniu MarkitWire dostarcza do KDPW_CCP potwierdzone transakcje zawarte przez banki – powiedział Alex Paidas, Director of Corporate Communications, Markit.KDPW_CCP prowadzi rozliczenia transakcji w instrumentach denominowanych w PLN dla następujących transakcji OTC:Forward na stopę procentową (Forward Rate Agreement),Swap stopy procentowej (Interest Rate Swap),Overnight Index Swap,Basis Swap,REPO i sell/buy-back (na polskich obligacjach skarbowych).

Po uzyskaniu przez KDPW_CCP autoryzacji w EUR, instrumenty FRA, IRS, OIS, oparte o stopy EURIBOR/EONIA będą również rozliczane w EUR. Jednocześnie w wyniku ww. procesu autoryzacji koszyk instrumentów finansowych rozliczanych przez KDPW_CCP zostanie wzbogacony o dłużne instrumenty finansowe, będące zbywalnymi papierami wartościowymi.Ostatni kryzys finansowy spowodował duży spadek zaufania na rynku międzybankowym, czego efektem było m.in. znaczące zmniejszenie się liczby i wartości transakcji na rynku OTC. Zarówno instytucje finansowe, jak i regulatorzy zaczęli poszukiwać rozwiązań, które mogłyby ten rynek ustabilizować i uczynić bezpiecznym. Na spotkaniu grupy G-20 we wrześniu 2009 zadecydowano o konieczności wprowadzenia regulacji prawnych obligujących do standaryzowania produktów z rynku OTC oraz ich rozliczania poprzez izby rozliczeniowe typu CCP (centralny kontrpartner). Standardy stosowane przez izby rozliczeniowe pozwalają bowiem na przeniesienie ryzyka z wielu kontrpartnerów na jednego, jakim jest izba, która jednocześnie zarządza ryzykiem związanym z transakcjami.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.