PKB wyraźnie przyspieszył
Copy

Kopiuj tekst

PKB wyraźnie przyspieszył

W III kw. 2013 roku tempo wzrostu PKB - według wstępnych szacunków GUS - wyniosło 1,9 proc. w skali roku. Konsensus prognoz wynosił 1,7 proc.. W ujęciu kwartał do kwartału po odsezonowaniu PKB przyspieszył do 0,6 proc., czyli annualizowany wzrost znalazł się w okolicach2,4 proc.Ze względu na wstępny charakter dzisiejszych danych GUS nie podał rozbicia PKB na poszczególne składowe. - Możemy jedynie spekulować, że wzrost w dużej mierze wynikał z przyspieszenia konsumpcji do 1,0 proc. i stabilizacji inwestycji przy zachowaniu pozytywnej kontrybucji eksportu netto. Sporą niewiadomą pozostają dane o spożyciu publicznym, zwłaszcza po bardzo pozytywnej niespodziance w II kwartale. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku.- Dzisiejsze dane potwierdzają, że w III kw. gospodarka Polska znalazła się na ścieżce ożywienia, jednak bardziej płaskiej niż w 2008 roku. Ożywienie to indukowane jest ciągle w dużym stopniu przez popyt zewnętrzny. Pozostajemy jednak optymistami co do pozostałych składowych PKB. Widzimy ożywienie popytu wewnętrznego wiedzione niskimi stopami i rotacją aktywów z depozytów terminowych – ocenia Marcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku. Optymizm konsumenta wzmaga niezaprzeczalna poprawa na rynku pracy (skutek polskiego, pracochłonnego modelu wzrostu przyciągającego coraz więcej inwestycji w zakłady produkcyjne). W II połowie przyszłego roku analitycy BRE spodziewają się istotnego impulsu fiskalnego i wzrostu inwestycji infrastrukturalnych. W IV kw. dynamika PKB może wzrosnąć nawet do 2,5 proc. właśnie za sprawą ożywienia popytu wewnętrznego i niskiej bazy z poprzedniego roku.Fakt kontynuacji ożywienia, i to w tempie wyższym niż wcześniejsze oczekiwania i prognozy sektora prywatnego i NBP, powinna w perspektywie kolejnych kwartałów oczywiście skutkować normalizacją polityki pieniężnej. Zmiana składu RPP i ciągła obawa o trwałość wzrostu gospodarczego prawdopodobnie oddalą jednak zacieśnienie na 4 kw. 2014, kiedy ożywienie będzie już mocno ugruntowane (dynamika PKB grupo powyżej 3 proc.), a inflacja zacznie wykazywać prawdziwy trend wzrostowy. 
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.