Inflacja najniższa w historii
Copy

Kopiuj tekst

Inflacja najniższa w historii

W   czerwcu roczny wskaźnik inflacji obniżył się do 0,2 proc. w skali roku z 0,5   proc. zanotowanych w maju. Jest to najniższy historycznie   wskaźnik inflacji w Polsce, dodajmy, niebezpiecznie bliski psychologicznej   granicy 0 proc.

W ujęciu miesięcznym ceny konsumentów nie zmieniły się. Przechodząc   do poszczególnych kategorii, niską inflację zawdzięczamy relatywnie niskim   cenom żywności (wzrosty cen ziemniaków okazały się jednak niższe niż   wskazywałyby na to dane z Czech) oraz stabilizacji cen w pozostałych   kategoriach. W zdecydowanej większości kategorii części bazowej koszyka ceny   pozostały stabilne (łączność, zdrowie), bądź nieznacznie spadły (edukacja,   obuwie i odzież). Ceny paliw wzrosły o 0,8 proc., nieznacznie, bo o 0,2 proc.   wzrosły ceny w kategoriach rekreacja i kultura oraz restauracje i hotele.   Wskaźnik inflacji bazowej obniżył się prawdopodobnie z 1,0 proc. do 0,9 proc.   r/r.

W lipcu wskaźnik inflacji CPI   pozostanie na podobnym poziomie, lub wzrośnie o 0,1pp. Wzrosty opłat za wywóz   śmieci (nawet do 100 proc.) będą neutralizowane niższymi opłatami za roaming   oraz obniżką cen energii elektrycznej. <strong>- Niska inflacja utrzyma   się przez kolejne kilka miesięcy a na koniec roku nie przekroczy 1 proc. w   skali roku. Nie powinniśmy obserwować jednak dalszego spadku inflacji   bazowej, która przez pewien czas oscylować będzie powyżej 1 proc – mówi   Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE   Banku.

W 2014 roku inflacja powinna powoli rosnąć. Efekty bazowe z 2013   analitycy BRE szacują na ponad 1pp, co właśnie, poza poprawą aktywności   gospodarczej, powinno prowadzić do wzrostu inflacji na koniec 2014 roku do   poziomu przekraczającego 2 proc. r/r, a więc powyżej wskazań projekcji   NBP.

Dzisiejsze dane spowodowały spadek rynkowych stóp procentowych o   około 3pb. Dane nie powinny przełożyć się jednak na wznowienie cyklu obniżek   przez RPP. Rada antycypowała już spadek inflacji w miesiącach letnich, a   prezes NBP podkreślał stabilność inflacji bazowej. Publikowane w tym tygodniu   dane ze sfery realnej (wzrost produkcji przemysłowej i stabilizacja   zatrudnienia) powinny dostarczyć paliwa dla oczekiwań co do normalizacji   poziomu stóp w Polsce w 2014 roku.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.