Sprzedaż na plusie - potwierdzają się symptomy odbicia w II połowie roku
Copy

Kopiuj tekst

Sprzedaż na plusie - potwierdzają się symptomy odbicia w II połowie roku

Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. - Już w poprzednim miesiącu sugerowaliśmy, że z uwagą analizować będziemy nadchodzące dane szukając w nich symptomów odwrócenia trendów, szczególnie na dobrach trwałych. Można zaryzykować stwierdzenie, że dane są całkiem niezłe a sprzedaż detaliczna osiągnęła już dno lub jest tego bliska – ocenia Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. - Widać to w liczonych przez nas tradycyjnie agregatach sprzedaży bazowej oraz w rozbiciu danych - dodae.Potwierdziły się przypuszczenia analityków BRE, że sprzedaż żywności odżyje po nietypowym spadku w kwietniu (+4,8 proc. r/r wobec -3,6 proc.). Dodatkowo, wzrost utrzymała produkcja samochodów (6,0 proc. wobec 5,7 proc. w poprzednim miesiącu). Pozostałe kategorie dóbr trwałych (odzież, RTV i AGD) utrzymały dynamiki zbliżone do poprzedniego miesiąca (odpowiednio około 10 proc. oraz około 8 proc.). - Widzimy początek delikatnego trendu wzrostowego na tych kategoriach. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę niskie stopy procentowe, przesuwanie oszczędności z depozytów terminowych na bieżące oraz poprawę dynamiki realnego dochodu rozporządzalnego – mówi Marcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku. Konsumentom sprzyjają  efekty związane z szacunkiem dochodu bieżącego (realny rozporządzalny), trwałego (szukanie dna przez rynek pracy), a także efekty międzyokresowej substytucji konsumpcji w czasie (efekt niskich stóp procentowych, niwelujący działający niejako egzogenicznie cykliczny wzrost oszczędności buforowych). Konsumpcja osiągnęła dno, a druga połowa roku powinna być zdecydowanie lepsza (patrz rysunek).Dane były neutralne dla rynku. - Uważamy, że mizerny wzrost sprzedaży - znów mamy do czynienia z „efektem headline”, tak jak w podkreślanym przez nas przypadku produkcji przemysłowej - będzie sprzyjał decyzji o obniżce stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu – podsumowuje Ernest Pytlarczyk. 
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.