BRE Bank pozytywnie oceniony przez Fitcha
Copy

Kopiuj tekst

BRE Bank pozytywnie oceniony przez Fitcha

BRE Bank okazał się jedynym polskim bankiem, któremu w bieżącym roku podwyższono oceny ratingowe. 8 maja br. Agencja Fitch Ratings poinformowała, że podwyższyła BRE Bankowi ratingi: długo i krótkoterminowy. Jednocześnie agencja podtrzymała rating indywidualny i rating wsparcia, wycofując ten ostatni z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Rating długoterminowy, który od 2 września 2008 r. znajdował się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym został podwyższony z „A-” do „A”. Rating ten ma obecnie perspektywę stabilną, co oznacza, że zniknęło wysokie prawdopodobieństwo jego obniżenia.|

Agencja podwyższyła rating krótkoterminowy z „F2” do „F1”, potwierdzając jednocześnie rating indywidualny- na dotychczasowym poziomie „C/D” oraz wsparcia na poziomie „1”. Rating wsparcia został tym samym usuniety z listy obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym, na której znajdował się od 9 stycznia bieżącego roku.

Akcja ratingowa wobec BRE Banku związana była z decyzją Komisji Europejskiej z 7 maja dotyczącą udzielenia zgody na wsparcie kapitałowe Commerzbanku przez niemiecki Fundusz Stabilizacji Rynku Finansowego (SoFFin). Komisja Europejska, wyrażając zgodę na dofinansowanie Commerzbanku, zezwoliła mu jednocześnie na kontynuowanie działalności w zakresie bankowości korporacyjnej i detalicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest to kolejny dowód na to, jak szczególne znaczenie w strategii Commerzbanku odgrywa BRE Bank.

Warto podkreślić, że o ile możliwości wsparcia BRE przez Commerzbank brane są pod uwagę w przypadku ratingu długoterminowego i ratingu wsparcia, to podtrzymanie na dotychczasowym poziomie ratingu indywidualnego („C/D” - szósta ocena od góry w 10-stopniowej skali), abstrahującego od wsparcia zewnętrznego, w trudnych warunkach zewnętrznych jest już całkowicie zasługą BRE Banku.

Po ostatniej decyzji Fitcha, BRE Bank ma najlepszy w swej historii rating przyznany przez tę agencję. BRE Bank znalazł się wśród bardzo wąskiego grona firm na świecie, które odnotowały poprawę ratingu w bieżącym roku. W obecnych realiach rynkowych pozytywne decyzje agencji ratingowych są niemal ewenementem.  Jak podał Fitch w raporcie "Global Bank rating trends" z 1 maja bieżacego roku, w I kwartale 2009 roku, na 203 akcje ratingowe przeprowadzone przez Fitch 188 dotyczyło obniżenia ocen lub perspektyw ratingu. Jedynie 8 decyzji dotyczyło poprawy. W krajach
emerging markets, do których agencja zalicza Polskę, Fitch przeprowadził w I kwartale 2009 roku 75 negatywnych akcji ratingowych i ani jednej akcji pozytywnej.


Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.