Sprzedaż detaliczna kolejny miesiąc na minusie - komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Sprzedaż detaliczna kolejny miesiąc na minusie - komentarz makroekonomiczny

W marcu sprzedaż detaliczna spadła o 0,8% r/r (w lutym zanotowano 1,6% spadek r/r). Na spadek wskaźnika złożyły się ujemne dynamiki sprzedaży samochodów (-10,5% r/r) oraz spadek w kategorii żywność, napoje i tytoń (-3,5% r/r). Ta ostatnia kategoria prawdopodobnie odzwierciedla efekt przesunięcia świąt wielkanocnych względem 2008 roku. Na rozminięciu naszej prognozy (-3,0% r/r) z realizacją zaważyła wyższa dynamika w bardzo wolatylnej kategorii „pozostałe” (+6,8% r/r wobec -7,5% r/r zanotowanych w lutym).

Marzec był kolejnym miesiącem, w którym zaobserwowano spadek dynamiki sprzedaży dóbr trwałych  (meble, AGD i RTV). Kategoria ta w dużym stopniu odzwierciedla pogorszenie optymizmu konsumenta. Uważamy, że trend wynikający również z gorszych perspektyw co do przyszłego dochodu gosp. domowych utrzyma się przez kolejne kwartały, czego wynikiem będzie spadek dynamiki spożycia indywidualnego do poziomu 1-2% r/r. Pogorszenie popytu konsumpcyjnego uderzy w dochody budżetowe, których ubytek względem planu szacujemy na ponad 20 mld zł. W połączeniu z nienajlepszym stanem finansów samorządów może to przełożyć się na wzrost deficytu finansów publicznych do ponad 4,5% w roku 2009.

Dzisiejsze dane prawdopodobnie nie będą miały większego wpływu na decyzje RPP. Wynik kwietniowego posiedzenia Rady jednak łatwiej zgadnąć niż rzeczywiście przewidzieć (członkowie Rady wskazują jednocześnie na chęć zrobienia pauzy w obniżkach, jak i sugerują docelową wartość stopy repo na poziomie 3,0%. Wreszcie nie wydaje nam się, aby fundamenty, czy też perspektywy dla gospodarki na tyle się zmieniły, aby RPP musiała rzeczywiście robić przerwę w cyklu, żeby nie zostać zaskoczona przez nagłe ożywienie gospodarcze, czy też wzrost inflacji).

Rynki na dane o sprzedaży detalicznej zareagowały niewielką deprecjacją złotego. Ceny obligacji praktycznie bez zmian.

Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.