Dobry moment na kupno akcji przed wejściem rynku w trend wzrostowy
Copy

Kopiuj tekst

Dobry moment na kupno akcji przed wejściem rynku w trend wzrostowy

Chwilowe spadki mogą być okazją do kupna akcji przed wejściem rynku w średniookresowy trend wzrostowy – uważają analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku w comiesięcznym przeglądzie strategii inwestycyjnej. Najlepsze perspektywy wzrostu mają banki oraz spółki chemiczne.

WIG i WIG20 zgodnie z oczekiwaniami zamknęły luty na poziomach zbliżonych do końca poprzedniego miesiąca. Indeksy GPW pozostają w trendzie bocznym, który trwa od października 2010. Częściowo przyczyną są planowane zmiany w OFE, ale głównym powodem jest słabe zachowanie indeksów większości rynków wschodzących, w tym tych największych, Chin oraz Brazylii. Dynamiczne wzrosty dotyczą jedynie rynku rosyjskiego, którego wartość opiera się na cenach surowców a szczególnie ropy naftowej. Większość rynków wschodzących weszła w fazę podwyżek stop procentowych, co zapoczątkowało również korektę na rynku akcji. Lepiej zachowują się indeksy krajów rozwiniętych, co można tłumaczyć dobrymi danymi makro w tych krajach, przy nadal niskiej presji inflacyjnej.

- W marcu oczekujemy dla GPW podobnego scenariusza do obserwowanego w lutym. Każde zejście indeksu, powinno być wykorzystywane do kupna akcji, przed wejściem rynku w przewidywany, średnioterminowy trend wzrostowy - mówi Michał Marczak szef zespołu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku.  - Dotychczas opublikowane wyniki spółek za czwarty kwartał były zbliżone do naszych oczekiwań. Na plus zaliczyć można przede wszystkim banki oraz spółki chemiczne. Tosektory, którychprzeważanie rekomendujemy w całym 2011 roku – dodaje.

Konflikt w krajach Afryki Północnej wpływa obecnie na wzrost cen ropy naftowej, która osiągnęła poziom 100 dolarów za baryłkę. Powoduje to presję na marże i koszty zużyć własnych w rafineriach, co może prowadzić do słabych wyników w Orlenie i Lotosie w pierwszym kwartale. W energetyce słabsze od konsensusu prognozy zarządu CEZ oraz brak wzrostów cen energii w Europie nie budują dobrego sentymentu do spółek w regionie. Na tym tle pozytywnie powinien wyróżniać się Tauron, szczególnie biorąc pod uwagę przecenę spółki z początku roku.  Pozytywne zaskoczyły spółki z sektora budowlanego, Budimex i Polimex-Mostostal. Rozczarowaniem były wyniki Erbudu, Mostostalu Zabrze i PolAquy. W większościdobre wyniki raportują spółki przemysłowe oraz handlowe.

W sektorze mediów najatrakcyjniejszą spółką według DI BRE pozostaje Agora. Po spadkach odnotowanych w ostatnich tygodniach potencjał wzrostowy pojawił się również dla TVN i Cinema City. Podobny potencjał mają integratorzy IT, Sygnity i Asseco Poland. Z dystrybutorów IT najciekawszymi inwestycjami są w tej chwili AB i Action. Po bardzo dobrych wynikach analitycy DI BRE podtrzymują pozytywne nastawienie do akcji Impexmetalu. Zauważają także, że wyczerpuje się powoli potencjał spadkowy spółek z branży budowlanej. Pozytywne perspektywy mają także deweloperzy mieszkaniowi i komercyjni.

W raporcie miesięcznym DI BRE podwyższył rekomendację dla spółek: Centrum Klima (Kupuj), Cinema City (Akumuluj), Elektrobudowa (Akumuluj), Enea (Trzymaj), Pekao (Trzymaj), Vistula (Trzymaj), obniżono zalecenia inwestycyjne dla spółek: Ciech (Akumuluj), Getin (Trzymaj), Millennium (Redukuj), Polimex Mostostal (Akumuluj), Ulma CP (Trzymaj) oraz zawieszono rekomendację dla Mondi.

***

Dom Inwestycyjny BRE Banku został uznany za najlepszy w Polsce. Gazeta Giełdy Parkiet, w dorocznym rankingu, przyznała mu tytuł domu maklerskiego roku 2010.
DI BRE jest liderem pod względem liczby czynnych rachunków maklerskich, prowadzi ich ponad 300 tysięcy. Zespół analityków DI BRE uznany przez zarządzających funduszami za najbardziej profesjonalny w kraju przygotowuje rekomendacje oraz prognozy dla 63 spółek. W 2010 roku DI BRE doradzał trzem spółkom debiutującym na warszawskim parkiecie, a łączna wartość transakcji przeprowadzonych na rynku pierwotnym, w których uczestniczył przekroczyła 7 mld PLN. DI BRE jest też jednym z liderów dynamicznie rozwijającego się rynku kontraktów terminowych.Średni udział DI BRE w obrotach Giełdy w 2010 r. wyniósł ponad 5 proc. na rynku akcji, z kolei na rynku kontraktów terminowych broker zajmuje drugie miejsce.

DI BRE Banku jest jednym z najdłużej działających polskich domów maklerskich, działa od 1991 roku. Podczas swojej dwudziestoletniej historii działania DI BRE przeprowadził między innymi pierwszą na rynku polskim emisję akcji z prawem poboru, przygotował pierwszą na rynku polskim publiczną emisję warrantów, zawarł pierwszą w historii Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie transakcję, której przedmiotem były kontrakty terminowe oraz pierwszą w historii GPW transakcję krótkiej sprzedaży. Wspólnie z BRE Bankiem przygotował pierwszy kredyt na zakup papierów wartościowych na rynku pierwotnym.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.