BRE finansuje inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju
Copy

Kopiuj tekst

BRE finansuje inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne kraju

BRE Bank, jako jeden z liderów konsorcjum pięciu banków, wyemituje obligacje Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. na łączną kwotę 1,7 mld zł. Spółka przeznaczy pozyskane pieniądze na realizację strategicznych projektów z zakresu bezpieczeństwa energetycznego.

9 marca 2011 r., w obecności Ministra Skarbu, podpisano umowę na finansowanie strategicznych inwestycji realizowanych przez GAZ-SYSTEM S.A. Spółka wyemituje obligacje na kwotę 1,7 mld złotych, które zostaną objęte przez banki w siedmiu transzach, od 1 lipca 2011 roku do 20 grudnia 2014 roku.

- Przed spółką GAZ-SYSTEM S.A.  duży, bardzo ważny program inwestycyjny. Cieszymy się, że BRE Bank może przyczynić się do realizacji tego ważnego zadania, jako lider konsorcjum obejmującego obligacje spółki – komentuje Dariusz Kacprzyk, dyrektor departamentu współpracy z korporacjami w BRE Banku. – Mamy odpowiednie doświadczenie oraz zasoby, aby z powodzeniem realizować takie przedsięwzięcia. Najlepszym przykładem tego jest nasz udział w emisji obligacji Tauronu czy zaangażowanie w finansowanie budowy elektrowni wiatrowych w województwie zachodniopomorskim – dodaje dyrektor Kacprzyk.

Umowa z konsorcjum pięciu banków będzie jednym z głównych źródeł finansowania inwestycji GAZ-SYSTEM S.A. oprócz środków z działalności spółki w latach 2011-2014, dotacji unijnych oraz planowanego kredytu inwestycyjnego z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. - Program emisji obligacji pozwoli naszej spółce na realizację strategicznych projektów na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce m.in. rozbudowę krajowej sieci przesyłowej. Naszym priorytetem jest wybudowanie do 2014 roku ponad 1000 km gazociągów - mówi Jan Chadam, prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest strategiczną spółką dla gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Firma zarządza majątkiem wartości ok. 5 miliardów złotych, na który składają się głównie elementy systemu przesyłowego gazu. Program inwestycyjny GAZ-SYSTEM S.A. wpisuje się w realizację unijnej strategii zbudowania zintegrowanego systemu przesyłowego w tej części Europy. Polski system przesyłowy będzie stanowić istotny element tzw. gazowego Korytarza Północ – Południe, którego realizację wspiera Unia Europejska.

Dla BRE Banku to kolejny duży projekt w sektorze energetycznym. Pod koniec ubiegłego roku bank uczestniczył emisji obligacji dla giełdowego Tauronu. W całym roku 2010 pion bankowości korporacyjnej BRE Banku zwiększył liczbę obsługiwanych firm o 435 netto i ma ich obecnie najwięcej w swojej historii. W sumie bank obsługuje obecnie ponad 13,2 tys. podmiotów. Bankowość korporacyjne BRE osiągnęła w ubiegłym roku zysk brutto na poziomie 179,1 mln zł. W listopadzie Bank został uhonorowany tytułem najlepszego korporacyjnego banku internetowego w Europie Środkowo-Wschodniej w konkursie organizowanym przez prestiżowy, międzynarodowy magazyn Global Finance.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.