Wyniki Grupy BRE Banku w 2009 r.
Copy

Kopiuj tekst

Wyniki Grupy BRE Banku w 2009 r.

Polacy wybierają BRE i oszczędzają w BRE Banku (480 tys. nowych klientów, 5,1 mld zł depozytów). Najwyższe dochody w historii banku. Wskaźnik kosztów do dochodów za 2009 najlepszy od pięciu lat. BREnova - cele na 2009 osiągnięte.

Najwyższe dochody w historii banku, wysokie wyniki odsetkowe i prowizyjne

Zarówno IV kwartał, jak i cały ubiegły rok były dla Grupy BRE Banku rekordowe pod względem wypracowanych dochodów. Bank sukcesywnie poprawia ten wskaźnik. Złożyły się na to bardzo wysokie wyniki zarówno z tytułu odsetek jak i opłat i prowizji
– mówi Mariusz Grendowicz, prezes BRE Banku. Ten pierwszy w IV kwartale ubiegłego roku wyniósł ponad 417 mln zł i był o 8 proc. wyższy niż kwartał wcześniej, a w całym ubiegłym roku zamknął się rekordową kwotą niemal 1,7 mld zł, wobec 1,4 mld zł rok wcześniej (wzrost o 19%). Bank w 2009 roku utrzymał marżę odsetkową na niezmienionym poziomie.

Z kolei wynik z tytułu prowizji BRE, pomimo niewielkiego kwartalnego spadku, zanotował w całym 2009 roku wzrost o 7,8% w relacji do poprzedniego roku. Najwyższą dynamikę wzrostu przychodów zanotowano w odniesieniu do kart płatniczych, działalności maklerskiej i kredytowej oraz prowadzenia rachunków.

Wskaźnik C/I za 2009 najlepszy od pięciu lat, rezerwy stopniowo spadają
Dzięki odpowiedzialnemu podejściu udało nam się znacząco ograniczyć wydatki. Przełożyło się to na niższe o 4,5% koszty administracyjne w porównaniu do roku poprzedniego – powiedział Grendowicz. To z kolei pozytywnie wpłynęło na wskaźnik kosztów do dochodów z działalności kontynuowanej, który wyniósł na koniec 2009 roku 54,2 proc., co oznacza spadek w stosunku do roku poprzedniego, kiedy wynosił on 57,7 proc. z uwzględnieniem transakcji jednorazowych a 60,8 proc. bez transakcji jednorazowych. To oznacza, że jest on na poziomie najniższym od pięciu lat
– podsumowuje prezes BRE Banku.

Spadek tych wskaźników to sukces programu BREnova – na początku 2009 roku założono, że bank zaoszczędzi 280 mln zł, w stosunku do wcześniej założonych wydatków. Dzięki zmniejszeniu wydatków w obszarach HR, logistyce, IT oraz marketingu, udało się wykonać plan z nadwyżką – bank oszczędził 296 mln zł. Ponadto w IV kwartale 2009 r. BRE Bank otrzymał ponad 96 mln zł dywidendy z tytułu posiadanych akcji PZU.
Wykorzystaliśmy te pieniądze na obniżenie bazy kosztowej pod wzrost orientowany na zysk w 2010 r. – tłumaczy Mariusz Grendowicz. Pieniądze wydaliśmy m. in. na amortyzację systemów IT, restrukturyzację sieci oddziałów na Słowacji oraz inne rezerwy.

Rezerwy – odpowiedzialne podejście się sprawdziło

Istotny wpływ na wynik Grupy w 2009 roku miało saldo utworzonych rezerw na kredyty w wysokości 1 097 mln zł wobec 269 mln zł w poprzednim roku. Wysokość rezerw wynikających z instrumentów pochodnych jest efektem konserwatywnych założeń przyjętych w ramach realizowanych w Banku działań restrukturyzacyjnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że IV kwartał charakteryzował się znacznie niższym poziomem dokonanych odpisów niż poprzednie okresy 2009 r.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.