Dozwolone od lat 13
Copy

Kopiuj tekst

Dozwolone od lat 13

Młodzi posiadacze ROR chętniej wydają niż oszczędzają, a z usług bankowych korzystają częściej w dużych miastach. Za zakupy wolą płacić kartą niż gotówką. 

Z okazji Dnia Dziecka sprawdziliśmy jak z finansami radzą sobie nastoletni klienci MultiBanku, posiadacze MultiKonta młodzieżowego (samodzielny rachunek bankowy dla osób w wieku od 13 do 18 lat).

55 proc. z nich to chłopcy. Blisko połowa mieszka w dużych miastach. Najwięcej w Warszawie, Łodzi i Gdańsku (odpowiednio: 11, 6 i 5 proc. wszystkich posiadaczy kont młodzieżowych). Czasem oszczędzają, jednak tylko 10 proc. z nich utrzymuje stale „zaskórniaki” na rachunku oszczędnościowym. Dla zachęty, dostają odsetki wyższe od standardowych.

- Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego dla najmłodszych klientów banku wynosi 4,5 proc. w skali roku. To znacznie więcej niż średnia rynkowa dla podobnych produktów oferowanych dorosłym. Z uwagi na to, że jest to jedyna forma, w jakiej nastolatek może pomnożyć swoje pieniądze w banku, zależało nam na tym, by produkt był atrakcyjny. – mówi Daniel Matuszak z Centrum Oszczędzania MultiBanku.

– Produkty finansowe dla nieletnich to w zasadzie uzupełnienie oferty banku dla rodziców. Ułatwiają wspólne zarządzanie budżetem i pomagają zachęcić dzieci do stopniowego poznawania świata finansów. Uczą korzystania z konta bankowego i karty płatniczej, krok po kroku przygotowując do samodzielności. Z kolei, dla banku współpraca z nastolatkami to ciekawe źródło informacji o tym, jak w przyszłości mogą kształtować się potrzeby klientów. – dodaje.  

Młodzi lubią płacić on-line

58 proc. z nich częściej dokonuje transakcji bezgotówkowych niż wypłaca pieniądze z bankomatu. Kartą płacą nie tylko w terminalach sklepowych, korzystają też z możliwości dokonywania zakupów on-line, realizacji przelewów lub szybkich płatności MultiTransferem. Przez Internet doładowują także telefony komórkowe lub kupują prezenty znajomym na portalach społecznościowych.

- Co ciekawe, w przypadku MultiBanku różnica pokoleniowa pomiędzy dziećmi i rodzicami nie jest aż tak widoczna. Dorośli klienci ponad 90 proc. transakcji związanych z obsługą rachunku dokonują przez Internet. Podobnie jak nastolatki, dla których środowisko to wydaje się bardziej naturalnym. Podobną tendencję obserwujemy też w przypadku kart płatniczych. Odsetek transakcji bankomatowych jest mniejszy od bezgotówkowych.
– mówi Matuszak.

Kochane pieniążki przyślijcie rodzice

Posiadacze kont MultiBanku mogą dokonywać między sobą przelewów w czasie rzeczywistym.  Oznacza to, że rodzic może sprawnie, za pomocą jednego przelewu zasilić rachunek swojego dziecka, np. podczas jego pobytu na wakacjach. Pieniądze nastolatek dostanie w ciągu kilku sekund i od razu będzie mógł z nich skorzystać, bez potrzeby czekania na przekaz pocztowy.

Informacje dodatkowe

Konto młodzieżowe można założyć i obsługiwać za pośrednictwem Internetu, telefonu lub Centrum Usług Finansowych MultiBanku. Dzięki tym kanałom komunikacji oraz usłudze SMS młodzi mogą kontrolować swoje wydatki o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na Ziemi. Do konta dołączona jest też bezpłatna karta płatnicza „Dżinsówka”.

MultiKonto młodzieżowe, parametry cenowe:
Otwarcie rachunku: 0 PLN
Prowadzenie: 0 PLN
Wypłata z bankomatów bezprowizyjnych: 0 PLN (ponad 4330 bankomatów sieci Euronet, Cash4You, BZ WBK, eCard )
Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego: 4,5 proc. w skali roku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.