Komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz makroekonomiczny

W marcu podaż pieniądza wzrosła o 0,9% m/m (5,6% r/r), co było wynikiem nieco lepszym niż konsensus prognoz. Wzrost podaży pieniądza to skutek znacznego przyrostu depozytów przedsiębiorstw (2,6% m/m) i skokowego wzrostu kategorii pozostałe składniki M3 (96% m/m).

Wzrosty depozytów przedsiębiorstw spójne są z naszymi średniookresowymi prognozami i wynikają z poprawy wyników finansowych oraz odkładania inwestycji przez przedsiębiorstwa. W marcu zanotowano spadek depozytów gosp. domowych. Zjawisko to częściowo tłumaczyć może spadek atrakcyjności lokat bankowych i większy, szacowany na 1,5 mld zł, napływ środków do TFI. Po stronie kredytów obserwujemy natomiast wzrost kredytów gosp. domowych (0,9% m/m). Po skorygowaniu o zmiany kursu wzrost ten mógł okazać się niemal dwukrotnie większy. Zjawisko to prawdopodobnie tłumaczy stopniowe rozluźnianie standardów kredytowych po stronie banków i większy popyt na kredyty po stronie gospodarstw domowych stymulowany poprawą sytuacji na rynku pracy i większym optymizmem konsumentów. W marcu zanotowano dalszy spadek wolumenu kredytów przedsiębiorstw. Zjawisko to jest jednak typowe dla wczesnej fazy ożywienia w krajach Emerging Markets, gdzie początek ożywienia jest zazwyczaj „bezkredytowy”. Niższe inwestycje firm w połączeniu z rosnącą poduszką depozytową naturalnie przekładają się na niższy popyt firm na kredyty.

Ernest Pytlarczyk, Marcin Mazurek
ekonomiści BRE banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.