Negatywne dane na temat sprzedaży detalicznej- komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Negatywne dane na temat sprzedaży detalicznej- komentarz makroekonomiczny

W lutym sprzedaż detaliczna spadła o 1,6% r/r (w styczniu zanotowano 1,3% wzrost r/r). Jest to pierwszy spadek sprzedaży od czterech lat.

Spadek sprzedaży został wygenerowany przede wszystkim przez anemiczne wzrosty sprzedaży żywności (2% r/r), mebli, RTV i AGD oraz paliw przy zdecydowanym spadku sprzedaży samochodów (-12,3% r/r) i sprzedaży w kategorii pozostałe (-7,5% r/r). Należy podkreślić, że gdyby nie zaburzenia w kategoriach żywność i samochody (handel przygraniczny stymulowany słabszym złotym, reeksport samochodów do Niemiec, jak i agresywne promocje salonów samochodowych) wyniki sprzedaży byłyby jeszcze gorsze.

Tempo pogarszania popytu konsumpcyjne jest w tym cyklu znacznie szybsze niż w poprzednich. Wynikać może to z innej struktury popytu konsumpcyjnego niż choćby w latach 2001-2002. Wydaje się, że udział konsumpcji autonomicznej jest obecnie znacznie mniejszy, a pole do zwiększenia stopy oszczędzania większe. Wszystko to będzie działało w stronę znacznego obniżenia dynamiki konsumpcji. Szacujemy, że dynamika konsumpcji nie przekroczy w tym roku 2% r/r. Taki scenariusz będzie skutkował ponad 20 mld ubytkiem dochodów podatkowych budżetu państwa.

Dzisiejsze dane zwieszają prawdopodobieństwo obniżki stóp na jutrzejszym posiedzeniu Rady (oczekujemy obniżki o 25pb).

Rynki na dane o sprzedaży det. zareagowały spadkiem rentowności na krótkim końcu krzywej o kilka punktów bazowych. Ruch ten wpisuje się jednak w globalną tendencję spadku awersji do ryzyka i rally na papierach emerging markets.

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.