Złoża Zysków w MultiBanku
Copy

Kopiuj tekst

Złoża Zysków w MultiBanku

Nowy produkt strukturyzowany w ofercie MultiBanku – Lokata Inwestycyjna Złoża Zysków będzie zarabiać na prognozowanych wzrostach cen ropy naftowej. Subskrypcja potrwa do 09.03.2009 r.

- W globalnym ujęciu rynek ropy wydaje się być dość silnie wyprzedany, a większość negatywnych informacji została już uwzględniona w cenach. – mówi Magdalena Wójcik, odpowiedzialna za ofertę produktów strukturyzowanych w MultiBanku. – W powszechnej opinii analityków, w końcówce roku działania spekulacyjne graczy giełdowych przyczyniły się do pogłębienia trendów spadkowych i oderwania cen ropy naftowej od rzeczywistej wyceny fundamentalnej. Również z tego względu dalsze gwałtowne spadki cen stają się mało prawdopodobnym scenariuszem. Biorąc pod uwagę dodatkowe ograniczenia wydobycia, można spodziewać się pozytywnego rozwoju sytuacji i umiarkowanego wzrostu cen surowca w przyszłości – dodaje.

Wypłata kuponu z Lokaty Inwestycyjnej Złoża Zysków nastąpi jeśli zostaną spełnione łącznie następujące dwa warunki:
- cena kontraktu terminowego na ropę Brent na zakończenie trwania lokaty wzrośnie powyżej poziomu początkowego i osiągnie przynajmniej 105% wartości tego instrumentu z dnia otwarcia lokaty.
- w trakcie trwania lokaty cena kontraktu terminowego ani razu nie wzrośnie o więcej niż 35% w stosunku do ceny tego instrumentu z dnia otwarcia lokaty.

W innym wypadku produkt gwarantuje 100% zwrot zainwestowanego kapitału na koniec okresu inwestycji.

Informacje dodatkowe:
- Nazwa produktu: Lokata Inwestycyjna Złoża Zysków
- Okres subskrypcji: 26.02. – 09.03.2009
- Okres inwestycji: 6 m-cy
- Kwota minimalna: 5 000 PLN
- Instrument bazowy: Cena notowanego na giełdzie Intercontinental Exchange (ICE) kontraktu terminowego na na ropę naftową (Brent) o  najbliższym terminie wygaśnięcia (Bloomberg: CO1 Comdty)

Zysk z inwestycji:

Wysokość odsetek, jakie zostaną wypłacone na zakończenie inwestycji zależy od kształtowania się ceny ropy naftowej Brent i jest obliczana zgodnie z poniższym wzorem:

K ∙ P ∙ Max (0% ;
Aktywo(1)/105%∙

Aktywo(0)
- 1)   jeżeli  Aktywo (t) < 135% · Aktywo (0)

przez cały okres obserwacji aktywa bazowego
• 0  w przeciwnym przypadku

gdzie:
K – kwota lokaty,
P – współczynnik partycypacji. Według danych rynkowych z dnia 25.02.2009 wartość ta wyniosłaby 50%. Ostateczna wysokość współczynnika partycypacji zostanie ustalona w dniu 10.03.2009 i będzie nie niższa niż 40%.

Aktywo (0) – wartość aktywa bazowego w dniu 10.03.2009,

Aktywo (1) – wartość aktywa bazowego w dniu 08.09.2009,

Aktywo (t) – wartość aktywa bazowego w dniu t, 0 < t ≤1

Wniosek o lokatę można złożyć na 3 sposoby:

przez Internet, w czasie spotkania z doradcą w placówce MultiBanku, dzwoniąc na multilinię.

Druga połowa ubiegłego roku charakteryzowała się silną korektą cen ropy Brent. Przewidywany przez uczestników rynku spadek zapotrzebowania na surowce energetyczne na skutek kryzysu finansowego doprowadził do znacznej obniżki notowań surowca. W okresie lipiec-grudzień 2008 r. na giełdzie Intercontinental Exchange cena kontraktów terminowych na ropę Brent spadła z poziomu 146 USD do 45 USD za baryłkę. Po gwałtownych spadkach notowanych również na początku 2009 roku (spadek notowania cen kontraktów terminowych o kolejne 15%) obserwujemy stabilizację cen surowca. Można spodziewać się, że za sprawą ograniczenia produkcji i wahań poziomu światowych zapasów nadchodzi czas na odbicie i wzrosty.

Kartel OPEC uzgodnił na grudniowym posiedzeniu zmniejszenie wydobycia ropy o 2,2 mln baryłek dziennie (w styczniu 2009). W lutym, dalsze zmniejszenie wydobycia zapowiedziała również Wenezuela, jeden z największych wydobywców. Według długoterminowych prognoz International Energy Agency do 2030 roku produkcja ropy naftowej będzie się zmniejszać w tempie 6,4% rocznie.

Ważnym obecnie czynnikiem wpływającym na ceny ropy naftowej, są również dane dotyczące poziomu zapasów surowca. Amerykański Departament Energii (DoE) w swoim raporcie z dnia 19.02.2009 poinformował, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w poprzednim tygodniu o 0,138 mln baryłek, czyli o 0,04 proc., co spowodowało gwałtowną zwyżkę cen ropy. Jednak, w dłuższym okresie, rekordowe stany zapasów w USA (wzrost o 140% od września 2008 roku) oraz dodatkowe ilości surowca zgromadzone na pokładach tankowców powinny sprawić, że trend wzrostowy będzie stabilny, ale powolny. 
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.