Komentarz ekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz ekonomiczny

Wstępne dane o PKB za 2008 r.

Według wstępnych szacunków GUS Produkt Krajowy Brutto wzrósł w roku 2008 o 4,8% r/r (zgodnie z oczekiwaniami), w porównaniu z 6,5% wzrostem zanotowanym w roku 2007. Konsumpcja wzrosła o 5,4% r/r (5,2% w 2007), inwestycje wzrosły o 7,9% (17,6% w roku 2007). Wartość dodana w usługach rynkowych wzrosła o 5,6% r/r w porównaniu z 6,4% zanotowanych w roku 2007. Zanotowano ponadto niższą dynamikę wartości dodanej w przemyśle w porównaniu z rokiem 2007 (spadek do 3,7% r/r z 9,9% r/r).

Dane o rocznym PKB dostarczają kilku istotnych informacji o procesach realnych w ostatnim kwartale poprzedniego roku (czyli tej mniej odległej przeszłości); na podstawie danych za cały rok szacujemy, że tempo wzrostu PKB w IV kw. 2008 wyniosło około 2,9% r/r (odpowiednio 4,8% w III kw.), dynamika konsumpcji utrzymała się na poziomie powyżej 5% (w III kw. zanotowano 5,4% wzrostu), inwestycje rosły zaś w tempie zbliżonym do 3% r/r wobec 3,5% r/r zanotowanych w III kw.

Prezentacja danych o PKB, ze względu na stosowanie filtru rocznego nie pozwala na uchwycenie w pełni momentum gospodarki. Nasze uproszczone szacunki wskazują, że odsezonowana kwartalna dynamika PKB zbliżyła się w IV kw. 2008 do zera. Oczekujemy dalszego spadku dynamik PKB w I połowie 2009 roku (dynamiki r/r będą w przedziale 0-1,5%). Oczekujemy, że szczególnie silny spadek najpierw pojawi się w inwestycjach. Ze względu na pogorszenie sytuacji na rynku pracy i ograniczenie dynamiki płac oraz wzrost stopy oszczędzania wymuszony pogorszeniem sentymentu konsumentów, dynamika konsumpcji w 2009 roku spadnie do około 2% r/r.

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.