Rynek nieruchomości - coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów
Copy

Kopiuj tekst

Rynek nieruchomości - coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów

W ciągu najbliższych miesięcy zmieni się sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce −  wynika z raportu kwartalnego BRE Property Partner, spółki z Grupy BRE Banku. Obecnie rynek, przy wyraźnym wzroście liczby transakcji, wszedł w fazę stabilizacji, z uwagi na wyraźne zmniejszenie liczby mieszkań oferowanych przez deweloperów.  Jest to skutek ograniczenia inwestycji w ostatnich latach oraz wygaszenia finansowania developerów przez banki. Czynniki te spowodowały, że mamy aktualnie do czynienia z dużymi przecenami mieszkań, a inwestycje na rynku nieruchomości mogą w niedługim czasie przynieść znaczne zyski.

Rynek nieruchomości jako pierwszy w Polsce odczuł bardzo wyraźnie echa perturbacji, a następnie kryzysu na rynkach światowych. Już w połowie 2007 roku nastąpiło wygaszenie wzrostu cen i silne ograniczenie liczby transakcji na rynku mieszkaniowym. Z kolei od IV kw. 2008 r. miał miejsce gwałtowny spadek popytu na powierzchnie komercyjne. Zjawiskom tym towarzyszyły, występujące z różnym natężeniem, silne przeceny - największe w IV kwartale 2008 i I kwartale 2009 r. W tym czasie skala przecen wyniosła, w zależności od rynku, od kilkunastu do nawet około 40 proc. (licząc od poziomów lokalnych szczytów).

Od połowy I kwartału 2009 r. rynek nieruchomości, szczególnie mieszkaniowych, ustabilizował się i można nawet mówić o lekkich, lokalnych wzrostach. „Obecna faza cyklu rynkowego jest najlepszym momentem do dokonywania zakupów, przede wszystkim inwestycyjnych. Część takich transakcji została już w tym roku zrealizowana, ale pojawiają się ciągle nowe atrakcyjne oferty. Jednocześnie wyraźny jest powrót zainteresowania inwestorów zagranicznych polskim rynkiem nieruchomości, co jest konsekwencją obserwowanego już ożywienia na tych rynkach, na których kryzys pojawił się najwcześniej, jak np. w Wielkiej Brytanii. Analitycy rynkowi oczekują potwierdzenia tych zjawisk w drugiej połowie 2009 roku” - mówi Remigiusz Antczak, dyrektor Biura Inwestycji BRE Property Partner.

Jak wynika z opracowań przygotowywanych przez analityków BRE Property Partner, na rynku nieruchomości wyraźnie zmniejsza się oferta mieszkań do sprzedania. Jednocześnie eksperci przewidują, że w następnych 2-3 latach podaż nie wzrośnie, ponieważ wiele inwestycji nie zostało zrealizowanych z powodu znacznej redukcji finansowania developerów przez banki. Sytuacja taka rodzi okazje inwestycyjne, zwłaszcza w przypadku mocno przecenionych mieszkań.

W przypadku nieruchomości komercyjnych przecenom towarzyszy stosunkowo niska podaż dobrych produktów inwestycyjnych. Do takich zalicza się gotowe, w pełni wynajęte obiekty lub lokale zapewniające osiągnięcie akceptowanych przez kupujących stóp zwrotu – czyli około 10 proc. i więcej. Zakup atrakcyjnych nieruchomości spełniających powyższe kryteria umożliwia osiągnięcie kilkudziesięciu dodatkowych procent zysku. Perspektywa odsprzedaży tych nieruchomości w warunkach wzrostu ich wartości i powrotu rynkowych stóp zwrotu do poziomu sprzed kryzysu stanowić może dodatkową zachętę do finalizowania tego typu zakupów.

Pełna analiza rynku znajduje się w raporcie kwartalnym BRE Property Partner, dostępnym na stronie
http://www.brepp.pl/raporty.html

*
**

BRE Property Partner jest integralną częścią BRE Private Banking & Wealth Management. Spółka, jako pierwsza tego typu na rynku, jest doradcą i integratorem usług z zakresu prawa, finansów i prowadzenia działalności gospodarczej. Jej celem jest zapewnienie klientom możliwości dokonywania bezpośrednich inwestycji na rynku nieruchomości z wykorzystaniem potencjału biznesowego BRE Banku.

BRE Property Partner ma również w swojej ofercie  nieruchomości mieszkaniowe: rezydencje i apartamenty w najatrakcyjniejszych miejscach w Polsce. Wiele z tych ofert posiada opcję czarterowania mieszkania za stałą opłatą w okresie nie korzystania z niego przez właściciela, dzięki czemu uzyskuje się dodatkowy dochód z inwestycji.

Inwestorom zainteresowanym nieruchomościami komercyjnymi spółka BRE Property Partner może zaproponować interesujące lokale ze swojej oferty lub wyszukać nieruchomości na zlecenie klienta. Również w tym przypadku klienci mogą skorzystać z pełnej obsługi transakcji oraz wsparcia specjalistów rynkowych.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.