BRE Bank i Asseco wdrożą Śląską Kartę Usług Publicznych

BRE Bank i Asseco wdrożą Śląską Kartę Usług Publicznych

Płatność za parking, przejazd komunikacją publiczną, wejście do muzeum i opłaty w urzędach – to wszystko oraz wiele więcej będzie można załatwić przy użyciu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP). Dziś podpisano umowę na wdrożenie największego w kraju projektu karty miejskiej z funkcją płatniczą. Za jego realizację odpowiada konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland.

wojewodztwo-slaskie-coa-svg.png

Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, odpowiedzialny za komunikację na Śląsku, podpisał umowę z konsorcjum BRE Banku i Asseco Poland, zwycięzcami projektu ŚKUP o łącznej wartości blisko 190 mln. zł. Wdrożenie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych potrwa 16 miesięcy. Do końca lipca 2013 roku ma zostać wydane pierwsze 385 tys. kart, łącznie w całym okresie trwania projektu - ma ich być 700 tys.

W ramach konsorcjum BRE Bank odpowiedzialny będzie za produkcję i personalizację kart, przygotowanie systemu rozliczeniowego dla ŚKUP, dokonywanie rozliczeń pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w systemie oraz obsługę płatności dokonywanych w miejscach publicznych, gdzie wykorzystywana będzie karta. – To dla nas ważny projekt, pierwszy na taką skalę w Polsce. Będzie realizowany na dużym obszarze oraz w bardzo krótkim czasie. Wymaga także współpracy i koordynacji prac wielu podmiotów – mówi Przemysław Gdański, członek zarządu BRE Banku ds. bankowości korporacyjnej – Wprowadzenie karty ŚKUP będzie ułatwieniem dla mieszkańców Śląska. Wierzymy, że szybko docenią oni korzyści płynące z tego projektu – dodaje

Asseco Poland wdroży nowoczesny system pobierania opłat we wszystkich pojazdach zarządzanych przez KZK GOP, zainstaluje 109 wielofunkcyjnych automatów biletowych, 232 automaty parkingowe oraz stworzy sieć 1200 punktów akceptacji i doładowań kart. Całość systemu rozliczeniowego ŚKUP zarządzana będzie przez nowoczesne oprogramowanie zainstalowane na serwerach w dwóch centrach przetwarzania danych, dysponujących ogromną mocą obliczeniową. Asseco Poland stworzy również portal internetowy, który umożliwi zarządzanie kartą przez użytkowników systemu. - Asseco zdecydowało się na start w projekcie ŚKUP i nie żałujemy tej decyzji. Mamy okazję wdrożyć niezwykle nowoczesne rozwiązanie, unikalne w skali Europy - mówi Wojciech Woźniak, wiceprezes Asseco Poland. - Wierzymy, że sukces na Śląsku pozwoli nam na realizację podobnych projektów w innych miastach w Polsce. Wspólnie z BRE Bankiem mamy odpowiedni potencjał i wiedzę, by wprowadzić Polskę na wyższy poziom technologiczny w zakresie usług miejskich. Śląsk przez kilka lat przygotowywał się do tego projektu, a nasze konsorcjum zrobi wszystko, by jak najszybciej wprowadzić nową jakość poprawiającą życie mieszkańcom Śląska

 System ŚKUP to największy tego typu projekt w Polsce. Mieszkańcy aglomeracji śląskiej dzięki niemu będą mogli skorzystać ze środków komunikacji miejskiej, dokonać opłat za parkowanie, za wstęp do muzeów czy płacić w urzędach. Łącznie będzie można ją wykorzystać w 121 ośrodkach użyteczności publicznej na terenie 21 gmin całego województwa. Oprócz elektronicznej portmonetki (instrument pieniądza elektronicznego ) karta będzie także identyfikatorem jej posiadacza oraz nośnikiem certyfikatu jego podpisu elektronicznego.

- Wprowadzenie karty to nie tylko ogromne ułatwienie dla mieszkańców Śląska. Pozwoli nam również badać preferencje pasażerów na temat poszczególnych połączeń, a to pozwoli szybko dostosowywać system komunikacji publicznej do potrzeb jej użytkowników – mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP.

Całkowity koszt wdrożenia i utrzymania projektu Karty do 2018 r. ma wynieść około 190 mln zł. KZK GOP otrzyma istotną część środków na realizację projektu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Śląska Karta Usług Publicznych to kolejne innowacyjne rozwiązanie wdrażane przez bankowość korporacyjną BRE Banku. Niedawno przy współpracy BRE Banku ruszył projekt Krakowskiej Karty Miejskiej. Wcześniej bank wdrożył między innymi Karty Kibica w Kielcach oraz Szczecinie, wydawał też karty w ramach Open’er Festiwal. W październiku BRE Bank wydał stu-tysięczną kartę pre-paid. Z takiej usługi skorzystało już ponad 400 przedsiębiorstw.

***
O BRE Banku
BRE Bank to trzeci największy bank w Polsce pod względem aktywów. Kieruje ofertę do największych firm polskich i międzynarodowych, dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw sektora MSP i jednostek sektora publicznego. Obsługuje ponad 14 tys. klientów korporacyjnych. Grupa BRE to także wyspecjalizowane spółki świadczące usługi komplementarne, m.in: Polfactor, BRE Leasing, BRE Ubezpieczenia, BRE Corporate Finance i Dom Inwestycyjny BRE Banku. BRE Bank uhonorowano w tym roku w konkursie Best Emerging Market Banks in CEE organizowanym przez prestiżowy międzynarodowy magazyn Global Finance i uznano najlepszym bankiem w Polsce. BRE został także uznany najlepszym bankiem w Polsce przez Euromoney Magazine w dorocznym konkursie Euromoney Awards for Excellence.

O Asseco Poland
Asseco Poland specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jako największy software house z polskim kapitałem skutecznie konkuruje ze światowymi liderami. Oferuje kompleksowe, dedykowane rozwiązania IT dla wszystkich sektorów gospodarki. Grupa Asseco jest federacją firm zaangażowanych w technologie informatyczne. Działa w większości krajów europejskich oraz w Izraelu, USA, Japonii i Kanadzie. Ponad połowę przychodów ogółem Grupy stanowią rozwiązania własne. W prestiżowym raporcie Truffle100, zawierającym listę stu największych producentów oprogramowania w Europie w 2010 roku, Asseco zajęło siódmą pozycję.

Asseco Poland realizuje wiele projektów dla sektora administracji samorządowej, także w zakresie infrastruktury. W ubiegłym roku firma podpisała kontrakt na budowę infrastruktury sieciowej dla Regionalnego Systemu Informacji Medycznej w Łodzi. Zrealizowała też infrastrukturę sieciową w ramach projektu „Budowy Miejskiej Sieci Szerokopasmowej w Elblągu”.
Załączniki
wojewodztwo-slaskie-coa-svg.png

grafika | 114 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.