Analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku podtrzymują pozytywną prognozę dla rynku akcji w całym pierwszym półroczu 2012 roku. Jak napisali w comiesięcznym przeglądzie strategii inwestycyjnej, marzec będzie miesiącem, podczas którego pozytywne tendencje w największych gospodarkach muszą zostać potwierdzone. W międzyczasie miały miejsce zdarzenia, które wręcz nakazują zachować ostrożność.
Eksperci wskazują trzy czynniki, które trzeba brać pod uwagę. Pierwszy to słaby odczyt ISM Manufacturing za luty, który obniżył się z 54,1 w styczniu do 52,4, przy czym istotny wpływ na jego spadek miały słabe dane dotyczące m.in. subindeksu nowych zamówień. Po drugie dane makroekonomiczne w Europie poprawiają się, ale wolniej niż można było tego oczekiwać. Po trzecie obawy o eskalację konfliktu z Iranem i rosnące ceny ropy, w kolejnych miesiącach uderzą w dochody rozporządzalne konsumentów, co przełoży się na wcześniej publikowane wskaźniki wyprzedzające (Conference Board).
WIG od połowy stycznia wzrósł jedynie o 5 proc. jednak szereg spółek rekomendowanych na początku roku jako kluczowe rekomendacje kupna, między innymi KGHM, PKO BP, PZU, Kopex, czy dystrybutorzy IT, osiągnęło bardzo szybko wyznaczone ceny docelowe, realizując ponad 15 proc. stopy zwrotu. Obecnie analitycy DI BRE nie widzą zbyt wielu przesłanek do podwyższania prognoz i cen docelowych. Dlatego zdecydowali o obniżeniu szeregu pozytywnych rekomendacji do poziomu neutralnego.
- Początek roku na rynku akcji jest zgodny z naszymi przewidywaniami. – mówi Michał Marczak, szef zespołu analiz DI BRE – Wzrosty głównych indeksów to efekt poprawiających się danych makro w USA, kolejnych programów płynnościowych w Strefie Euro, jak również przyzwoitych wyników spółek za czwarty kwartał 2011 roku. Sytuacja makroekonomiczna nie pozwala jednak obecnie na precyzowanie bardziej optymistycznej wizji rynku. – dodaje.
Wyniki banków za ostatni kwartał ubiegłego roku nie przyniosły pozytywnych zaskoczeń (poza Citi Handlowym), dlatego analitycy DI BRE zalecają selektywne redukowanie ekspozycji w sektorze, w szczególności poprzez walory Millennium, Pekao i Get Banku. Utrzymują natomiast relatywne przeważenie i pozytywne nastawienie do walorów PZU i Kruka. Analizując sytuację w sektorze paliwowym analitycy DI BRE zwracają uwagę na fakt, że otoczenie makro dla rafinerii znacznie się pogorszyło. Między innymi dlatego zdecydowali się na obniżenie rekomendacji dla Lotosu do „redukuj”. Podkreślają też, że mimo spadków kursu nadal wysokie ryzyko wiąże się z inwestycją w PGNiG, gdzie oczekują bardzo słabych wyników w najbliższych kwartałach i obniżania konsensusu.
W sektorze energetycznym godny uwagi jest fakt, że sprzedaż akcji PGE przez Skarb Państwa powinna w krótkim terminie pozwolić na mocniejsze dyskontowanie wysokiej dywidendy z zysku za rok 2011. Atrakcyjne wydają się również akcje Tauronu. W comiesięcznym przeglądzie, analitycy DI BRE zwracają także uwagę, że spółki surowcowe czeka „przystanek”, z uwagi na sytuację makroekonomiczną na świecie, a szczególnie w Chinach, która nie sprzyja dalszym wzrostom cen metali i węgla. Wśród spółek przemysłowych najatrakcyjniej notowany jest obecnie Impexmetal.
Marzec to zdaniem analityków DI BRE dobry czas by zmniejszyć zaangażowanie w Astarcie, Boryszewie i Kernelu. Sprzedaż mieszkań w styczniu nie wskazuje na załamanie rynku mieszkaniowego, tylko raczej spowolnienie. Po wzroście kursów wielu deweloperów mieszkaniowych, atrakcyjniej wycenione wydają się spółki segmentu komercyjnego. Inaczej wygląda sytuacja w sektorze budownictwo. Rekomendacja sektorowa została obniżona z „przeważaj” do „neutralnie”. Podtrzymana została opinia o przeważaniu małych i średnich spółek nad największymi, z uwagi na ryzyko kontraktów drogowych.
Rekomendacje. W raporcie miesięcznym DI BRE podwyższył rekomendację dla spółek: PGE (Kupuj) obniżył zalecenie inwestycyjne dla spółek: AB (Trzymaj), Action (Redukuj), Boryszew (Redukuj), Cinema City (Trzymaj), Elektrobudowa (Trzymaj), Eurocash (Trzymaj), Get Bank (Redukuj), Kęty (Akumuluj), KGHM (Trzymaj), Kruk(Akumuluj), Lotos (Redukuj), LW Bogdanka (Trzymaj), Millennium (Sprzedaj), PKO BP (Trzymaj), Polimex Mostostal(Akumuluj), Rafako (Trzymaj), Robyg (Trzymaj), Rovese (Akumuluj), Sygnity (Trzymaj) oraz zawiesił rekomendację dla Mondi Świecie.
W załączeniu pełna wersja raportu.