Wzrost inflacji w lutym

Wzrost inflacji w lutym

W lutym inflacja wzrosła do 4,3 proc. w ujęciu rocznym z 4,1 proc zanotowanych w styczniu. W lutym rosły ceny żywności, w kategorii rekreacja i kultura oraz wyrobów tytoniowych.

- Zgodnie z naszymi oczekiwaniami ceny w lutym wzrosły o 0,4 proc. Duży wpływ na to miała podwyżka akcyzy na tytoń – mówi Ernest Pytlarczyl, główny ekonomista BRE Banku. – Nie bez znaczenia pozostały także wzrosty cen żywności oraz usług rekreacyjno-turystycznych – dodaje. Analiza pozostałych kategorii, takich jak użytkowanie mieszkania czy hotele i restauracje sugeruje wygasanie efektu słabego złotego.

- W kolejnych miesiącach inflacja powinna obniżać się do poziomu poniżej 4 proc w ujęciu rocznym. Bardziej widoczny powinien być również efekt umocnienia złotego, który  przyśpieszy spadek inflacji bazowej – komentuje Paulina Ziembińska, analityk BRE Banku.

- RPP złagodziła swoją retorykę. Prezes Belka nie mówi już o podwyżkach stóp, ale oddalaniu się obniżek - mówi Ernest Pytlarczyk. -  Sytuacja w gospodarce oraz stabilna sytuacja polityczna są czynnikami przyciągającymi zagraniczny kapitał – dodaje. Jego zdaniem może to sprzyjać kontynuacji wzrostu cen polskich obligacji, tym bardziej że niedowierzający w siłę lokalnych czynników i LTRO, bo skoncentrowani na sytuacji w Grecji i Portugalii, polscy inwestorzy lada dzień będą zmuszeni do odkupienia papierów po wyższych cenach dodatkowo napędzając ten wzrost.
Załączniki
cpi-i-bazowa-cpi.jpg

grafika | 37,1 KB

PobierzPobierz
system-wag.jpg

grafika | 78,6 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.