DI BRE: czerwiec dobrym miesiącem do kupna akcji

DI BRE: czerwiec dobrym miesiącem do kupna akcji

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, kwiecień i maj były miesiącami korekty dla rynku akcji. Według analityków Domu Inwestycyjnego BRE Banku czerwiec, mimo, że nadal spadkowy, będzie dobrym okresem do kupna akcji.

Słabe dane makro i eskalacja kryzysu w Europie spowodowały, że sam maj przyniósł 9. procentową przecenę na globalnym rynku akcji i silny wzrost awersji do ryzyka. – Zwykle tak silny spadek cen akcji w ciągu jednego miesiąca poprzedza dynamiczne odbicie rynku, a nie początek bessy. – uważa Michał Marczak, szef analityków DI BRE. – Potwierdzać to może słaby sentyment inwestorów  charakterystyczny w punktach zwrotnych. Dlatego uważamy, że czerwiec to dobry czas na zakup akcji – dodaje.

W swoim comiesięczny raporcie o rynku akcji, analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku zwracają jednak uwagę na fakt, że niepewność na rynku jest nadal duża z uwagi na sytuację w Grecji i Hiszpanii. Ta ostatnia otrzymała właśnie niemałą pomoc  finansową z Brukseli. Już w najbliższą niedzielę, 17 czerwca odbędą się wybory w Grecji, jednak bez względu na ich wynik, politycy największych gospodarek, czyli Niemiec i Francji, nie mogą dopuścić do niekontrolowanego wyjścia Grecji ze Strefy Euro. Eksperci DI BRE uważają, że każdy inny scenariusz powinien jednak zostać przyjęty przez rynki neutralnie.

 Oceniając poszczególne branże DI BRE wskazuje, że wśród spółek finansowych warto nadal zwracać uwagę na te z atrakcyjna wyceną i wysoką stopą dywidendy, takie jak PKO Bank Polski oraz PZU. Zalecają ostrożne i selektywne podejście do inwestycji w walory Millennium i Getin Noble Banku. Te spółki mogą być szczególnie wrażliwe na zmienność kursów walut.

 Największe spółki telekomunikacyjne – Telekomunikacja Polska i Netia -  rozczarowały swoimi wynikami operacyjnymi. Jednak, jak zaznaczają analitycy DI BRE, w obliczu niepewności na rynkach finansowych zwłaszcza TP S.A. może być interesującą inwestycją ograniczającą ryzyko portfela. Na korzyść operatora przemawia też wysoka dywidenda, atutem Netii będzie natomiast buyback.

DI BRE zaleca niedoważanie sektora „Media”, który nadal ma przed sobą bardzo trudne perspektywy. Jednak dzięki atrakcyjnej cenie uzyskanej za Onet, analitycy zdecydowali o podniesieniu rekomendacji dla TVN do „akumuluj”. W sektorze IT najciekawszą inwestycją nadal pozostaje  Asseco Poland. Notowania Sygnity powinny pozostawać stabilne w okresie wezwania.W czerwcu dobrze ze spółek przemysłowych zachowywać powinny się notowania Grupy Kęty. W sektorze budowlanym na razie nie ma sygnałów, aby „drogowa zaraza” rozprzestrzeniała się w pozostałych jego częściach, jednak duże spółki budujące drogi są ryzykowne. Wśród deweloperów, nadal bezpieczniejszym wyborem są ci zajmujący się budową obiektów komercyjnych, w maju ich kursy spadły średnio o 6,5 proc. przy 17. procentowym spadku deweloperów mieszkaniowych. Do tych drugich należy więc podchodzić bardzo selektywnie.

W swoim raporcie miesięcznym Dom Inwestycyjny BRE Banku podwyższył rekomendację dla spółek: Astarta (do Trzymaj), BBI Development (do Akumuluj), Boryszew ( do Trzymaj), CEZ (do Trzymaj), Getin Noble Bank (d. Get Bank) (do Trzymaj), Kernel (do Trzymaj), Millennium (do Trzymaj), MOL (do Trzymaj), Netia (do Trzymaj), Pekao (do Trzymaj), TVN (do Akumuluj).Obniżona została rekomendacja dla spółki Famur (do Redukuj). Od czerwca nie będą natomiast publikowane rekomendacje dla spółek: CEDC, Eurocash, LPP, NFI EMF, NG2 i Vistula.  
Załączniki
czerwiec-2012-s.pdf

pdf | 474 KB

PobierzPobierz
gielda.jpg

grafika | 192 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.