Znaczny spadek inflacji w maju, stopy już nie pójdą w górę?

Znaczny spadek inflacji w maju, stopy już nie pójdą w górę?

Roczny wskaźnik inflacji obniżył się w maju do 3,6 proc. z 4,0 proc. wobec oczekiwanych 3,9 proc. – Niższa inflacja to przede wszystkim efekt niższych cen w takich kategoriach jak rekreacja i kultura, gdzie zanotowano spadek o 1 proc. w skali miesiąca. To jednak jednorazowy efekt wynikający z promocji na rynku telewizji cyfrowej i kablowej – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Niewielki spadek zanotowano również w kategorii energia i paliwa (-0,1 proc. m/m). – Co ważne w pozostałych kategoriach ceny pozostały na podobnym poziomie jak przed miesiącem. Dzięki temu roczny wskaźnik inflacji bazowej obniżył się z 2,7 proc. do 2,3 proc. Z kolei ceny żywności wzrosły o 0,8 proc. m/m, co było wynikiem zgodnym ze wzorcem sezonowym – dodaje.

- Jednak już w czerwcu inflacja może znów wzrosnąć w skutek podwyżek cen w kategorii restauracje i hotele i znów otrzeć się o poziom 4 proc. – prognozuje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. - Presja inflacyjna wydaje się jednak obniżać, a ostatnie spadki cen ropy naftowej, również wyrażone w złotym, sugerują, że w miesiącach letnich inflacja może kształtować się nawet poniżej poziomu 4 proc. – dodaje ekspert. Z kolei od października powinno nastąpić istotne obniżenie rocznego wskaźnika inflacji za sprawą efektów bazowych (suma tych efektów to ponad 1 punkt procentowy). - Inflacja na koniec roku obniży się do około 3 proc. r/r. – mówi Ernest Pytlarczyk.

Po publikacji danych rynkowe stopy procentowe obniżyły się o 2-3 punkty bazowe. Dana ma jednak istotne znaczenie z punktu widzenia retoryki Rady Polityki Pieniężnej. – Podtrzymujemy naszą opinię, że prezes Marek Belka – jak na język bankierów centralnych bardzo jednoznacznie – zapowiedział brak podwyżki w lipcu i mniejszą wagę przykładamy do wypowiedzi Adama Glapińskiego – mówi Ernest Pytlarczyk. - Nie oczekujemy również, aby zapowiedź podwyżki pojawiła się w lipcu, gdyż zapowiadanie podwyżki na wrzesień - w sierpniu nie ma posiedzenia decyzyjnego - mogłoby okazać się wizerunkowo ryzykownym manewrem – dodaje ekonomista.
Załączniki
infla (1).jpg

grafika | 22,8 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.