Sprzedaż detaliczna rośnie. To tylko korekta

Sprzedaż detaliczna rośnie. To tylko korekta

Sprzedaż detaliczna przyspieszyła w lipcu do 6,9 proc. z 6,4 proc. w poprzednim miesiącu. Analitycy BRE uważają, że nie jest to sygnał zmiany trendu lecz wyraz pozytywnej różnicy w dniach roboczych i efektów bazowych.

W szczegóółowych danych można zauważyć korekcyjną poprawę sprzedaży samochodów (przyspieszenie z 1,0 proc. do 4,4 proc. r/r), a także obniżenie dynamiki sprzedaży żywności (z 7,6 proc. do 4,1 proc.). - Za niższy wzrost sprzedaży żywności odpowiedzialne są zmiana cen oraz zmniejszenie popytu związane z zakończeniem EURO 2012. Z kolei przyspieszenie tempa wzrostu sprzedaży paliw to efekt bazowy z poprzedniego roku – tłumaczy Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. Wśród pozostałych kategorii na uwagę zasługują dynamika sprzedaży dóbr trwałych (meble, RTV i AGD) , która znów spada po przejściowym odbiciu, związanym również z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej.

- W kolejnych miesiącach spodziewamy się większych spadków dynamiki sprzedaży detalicznej, równolegle do spadków dynamiki konsumpcji. Jak na razie obniżenie konsumpcji dokonuje się głównie dzięki oczekiwaniom niższego wzrostu płac i gorszej sytuacji finansowej gospodarstw domowych – mówi Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. Spodziewa się on także znacznego rozluźnienia rynku pracy.

– Naszym zdaniem spowolnienie w Polsce dopiero nabiera impetu – podsumowuje Pytlarczyk. Jego zdaniem dane nie zmieniają fundamentalnego obrazu polskiej gospodarki, zostaną z pewnością wykorzystane przez RPP jako pretekst do odwleczenia obniżek stóp procentowych poza wrześniowe posiedzenie. - Poszukiwanie twardego uzasadnienia do obniżek stóp procentowych skończy się wraz z publikacją listopadowej projekcji inflacyjnej. Uważamy, że będzie to dogodny moment na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych – dodaje główny ekonomista BRE Banku.
Załączniki
roczna-dynamika-sprzedazy-detalicznej.jpg

grafika | 62,3 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.