Wbrew oczekiwaniom inflacja we wrześniu nie wzrosła

Wbrew oczekiwaniom inflacja we wrześniu nie wzrosła

We wrześniu roczny wskaźnik inflacji, pomimo niskiej bazy z poprzedniego roku, utrzymał się na poziomie 3,8 proc. r/r. Konsensus prognoz wynosił 4,0 proc. r/r.

 Zasadniczym zaskoczeniem okazały się ceny żywności, gdzie zanotowano spadek o 0,1 proc. m/m, w tym stricte sezonowa kategoria warzyw, ze spadkem o 2,1 proc. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. – Podkreślić należy jednak, że również kategorie bazowe pozytywnie zaskoczyły we wrześniu. Roczny wskaźnik inflacji bazowej obniżył się z 2,1 proc. do 1,9 proc., głównie pod wpływem spadku cen w kategorii rekreacja i kultura i stabilnych cen w znakomitej większości pozostałych kategorii – dodaje ekonomista.

Inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP (1,5 proc. do 3,5 proc.) już w październiku. Do końca roku obniży się do około 3,0 proc.. Spadek inflacji i inflacji bazowej powinien być kontynuowany w przyszłym roku. - Na przełomie I i II kw. 2013 inflacja powinna osiągnąć poziom celu NBP, czyli 2,5 proc. – ocenia Ernest Pytlarczyk.

- Dzisiejsze dane przypieczętowały losy obniżki stóp procentowych w listopadzie – mówi główny ekonomista BRE Banku. Kolejne niższe odczyty powinny potwierdzić serię obniżek stóp (w grudniu, styczniu itd.). Wyraźny spadkowy trend na inflacji to wytrącenie argumentów tej części Rady Polityki Pieniężnej, która przeciwstawiała się poluzowaniu monetarnemu nawet w sytuacji znacznego pogorszenia perspektyw dla wzrostu gospodarczego.
Załączniki
gielda (5).jpg

grafika | 29,2 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.