Płace przyspieszyły, ale tylko przejściowo. Zatrudnienie nie spada, ale to kwestia czasu

Płace przyspieszyły, ale tylko przejściowo. Zatrudnienie nie spada, ale to kwestia czasu

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 2,8 proc. (konsensus rynkowy przewidywał wzrost o 2,4 proc.) Przyspieszenie w stosunku do poprzedniego miesiąca to przede wszystkim wynik pozytywnej różnicy dni roboczych (+2 r/r, w poprzednim miesiącu było to -2 r/r), która miała pozytywny wpływ na płace przede wszystkim w przemyśle. - Skala przyspieszenia nie jest jednak porażająca. Przyjmując poprzednie korelacje za bazę do porównań, obecna różnica w dniach roboczych powinna skutkować dynamiką płac w przedziale 3-4 proc., stąd nasza prognoza na poziomie 3,6 proc. Oznacza to, że trend płac nominalnych mógł ulec dalszemu obniżeniu w październiku – tłumaczy Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Bank.

W takich warunkach zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw stanowi pewnego rodzaju niespodziankę. Okazuje się, że w październiku utrzymało się ono na poziomie sprzed roku (konsensus rynkowy -0,1 proc., prognoza BRE oparta na trendach i wskaźnikach koniunktury w poszczególnych sekcjach na poziomie -0,2 proc.). Tym samym dynamika miesięczna wyniosła -0,1 proc. - mało, ale trend spadkowy został zachowany. Statystyki budzą jednak pewne wątpliwości. - Od dawna wiadomo, że poszczególne sekcje zatrudnienia publikowane przez GUS nie sumują się do całkowitego zatrudnienia. Istnieje pewnego rodzaju komponent nieobserwowalny, którego składu nie znamy – wyjaśnia Ernest Pytlarczyk. Zatrudnienie w poszczególnych sekcjach spada już trzeci miesiąc z rzędu, po 0,1 proc. r/r. Różnica ta jest natury cyklicznej i może się w kolejnych miesiącach rozszerzać.

Dane nie będą stanowiły przyczynku dla jakiejkolwiek zmiany kursu RPP. - Nie wydaje się nam także, że falsyfikują scenariusz recesji w pierwszej połowie 2013 roku, która to jest naszym scenariuszem bazowym. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić, że przedsiębiorstwa – nie do końca przekonane o przyszłości i naturze spowolnienia – na razie w pełni korzystają z elastycznych form przejściowej redukcji kosztów zatrudnienia, wprowadzonych w 2009 roku wyjaśnia Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. – Postawienie tych samych przedsiębiorstw przed faktem dokonanym i dalszymi, szybkimi spadkami aktywności gospodarczej do końca roku może skutkować skokowym dostosowaniem poziomu zatrudnienia do nowych warunków rynkowych. Tym samym może się okazać, że obecne chomikowanie zatrudnienia nie zmniejszy prawdopodobieństwa recesji, tylko je zwiększy biorąc pod uwagę timingkonieczności skokowego zatrudnienia przez przedsiębiorców. Trzymamy jednak rękę na pulsie i nie będziemy ignorować żadnych informacji napływających z gospodarki – dodaje analityk.  
Załączniki
gielda (5).jpg

grafika | 29,2 KB

PobierzPobierz
Powiązane artykuły
Dzięki klientom korporacyjnym mBank przekaże WOŚP dodatkowo 77 tys. zł

Na konto Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trafi równowartość miesięcznych opłat i prowizji za prowadzenie rachunków dla klientów korporacyjnych, otwartych w styczniu i lutym br. Przekazana darowizna zasili działalność statutową Fundacji. 
mBank najlepszym cyfrowym bankiem dla korporacji w Polsce

mBank, został laureatem konkursu organizowanego przez  pmagazyn finansowy Global Finance w kategorii „World’s Best Corporate/Institutional Digital Banks 2018”.
mBank do końca roku z 2 proc. na rachunku VAT

1 lipca wszedł w życie mechanizm podzielonej płatności - split payment. mBank jako jedyny „oprocentuje” saldo wybranego rachunku VAT do wysokości 200 000 zł. Do końca grudnia 2018 przedsiębiorstwa mogą liczyć na 2% zysku.
mBank Hipoteczny: debiut listów zastawnych na rynku międzynarodowym zakończony sukcesem

W ramach pierwszej zagranicznej benchmarkowej emisji listów zastawnych mBank Hipoteczny uplasował papiery o wartości 300 mln EUR i zapadalności 7 lat. Popyt ze strony inwestorów ponad 3-krotnie przewyższył zakładany poziom emisji.