Mama bizneswoman – czy to możliwe?

Mama bizneswoman – czy to możliwe?

Z okazji Dnia Matki MultiBank sprawdził jakie szanse na własny biznes ma mama. Z analiz wynika, że co trzecia firma korzystająca z usług MultiBank prowadzona jest przez kobietę. Ale tylko 1/3 właścicielek firm to mamy. Najmniej jest wśród nich pań poniżej 34 roku życia. 

Najwięcej mam, klientek MultiBanku prowadzących własną działalność gospodarczą to panie w wieku 40-41 lat. I choć z roku na rok przedział ten obniża się, nadal odsetek pań posiadających dzieci i firmę, które nie ukończyły jeszcze 34 lat to zaledwie ok.10 proc.

- Najwyższy procent mam wśród kobiet-przedsiębiorców jest w województwie podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim. W tych regionach mamy prowadzące własną działalność gospodarczą stanowią odpowiednio 39 proc., 37 proc. oraz 35,50 proc. ogółu. Najniższy odsetek przedsiębiorczych mam jest natomiast w Małopolsce (22 proc.) – mówi Iwona Dziurowicz, ekspert ds. produktów firmowych w MultiBanku.Etat i nadgodziny Dlaczego panie o własnym biznesie zaczynają myśleć dopiero przed czterdziestką?– Z badań wynika, że niemal połowa kobiet posiadających dzieci do 3 roku życia nie pracuje, bo nie może połączyć obowiązków opiekuńczych z pracą. Mama poświęca na opiekę nad dzieckiem około 37 godzin w tygodniu, tata prawie dwa razy mniej – mówi ekspert MultiBanku. - Jeszcze większe różnice pojawiają się gdy mówimy o młodej mamie. Tej po urodzeniu dziecka opieka nad potomkiem zajmuje ok. 54 godzin tygodniowo. Do tego zazwyczaj dochodzą obowiązki związane z prowadzeniem domu - około 16 godzin tygodniowo, tak więc czasu na pracę czy naukę pozostaje już niewiele – dodaje Dziurowicz. – A własny biznes to przecież często praca na cały etat.  Około 68 proc. właścicielek firm poświęca im przynajmniej 40 godzin w tygodniu. Tylko 6,6 proc. pań jest w stanie pracować o połowę krócej lub poświęcać firmie jeszcze mniej czasu - podsumowuje.  Mama w swojej firmie głównie sprzedajeFirmy zakładane przez mamy to najczęściej przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą detaliczną oraz hurtową. W tej kategorii znalazło się około 24 proc. mikrofirm, których właścicielki to kobiety. Na drugim miejscu uplasowały się przedsiębiorstwa świadczące profesjonalne usługi oraz działające w branży edukacyjnej i technicznej (udział tych firm w ogólnym zestawieniu stanowi 13 proc.) Blisko 10 proc. stanowią natomiast przedsiębiorstwa zajmujące się opieką medyczną.- Te ostatnie to zazwyczaj małe, często jednoosobowe firmy, np. kancelarie adwokackie, gabinety lekarskie czy firmy szkoleniowe – mówi Dziurowicz.  – Mamy doradzają nam też w kwestiach finansowych oraz pomagają wybrać najlepsze ubezpieczenie. Firmy działające w tym obszarze zajmują 4. miejsce wśród branż najchętniej wybieranych przez mamy. Pierwszą piątkę zamykają natomiast panie zajmujące się przetwórstwem, zazwyczaj produkcją artykułów spożywczych oraz odzieży – wymienia.Informacje dodatkowe:Tak wygląda podział prac domowych w polskiej rodzinie*:

•  pranie robi 95 proc. kobiet, 1 proc. mężczyzn;
•  obiad przygotowuje 90 proc. kobiet, 3 proc. mężczyzn;
•  codzienne zakupy robi 74 proc. kobiet, 18 proc. mężczyzn;
•  śniadania przygotowuje 73 proc. kobiet, 9 proc. mężczyzn;
•  opłaty reguluje 65 proc. kobiet, 31 proc. mężczyzn;
•  śmieci wyrzuca 44 proc. kobiet, 29 proc. mężczyzn;
•  drobne naprawy wykonuje 7 proc. kobiet, 82 proc. mężczyzn;
•  mieszkanie odnawia 12 proc. kobiet, 78 proc. mężczyzn;
•  dywany trzepie 29 proc. kobiet, 52 proc. mężczyzn.

*Dane statystyczne zaczerpnięte z książki Anny Titkow, Danuty Duch-Krzystoszek, Bogusławy Budrowskiej pt. ""Nieodpłatna praca kobiet"", IFiS i PAN, Warszawa 2007
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.