Komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz makroekonomiczny

USA: wzrost indeksu optymizmu konsumentów . Indeks optymizmu konsumentów przygotowany przez Reuters wspólnie z Uniwersytetem Michigan wzrósł w marcu do 73,6 pkt. z 72,5 pkt. odnotowanego w lutym. Co ciekawe, finalny odczyt okazał się znacznie wyższy od przygotowanego na początku miesiąca.

Odnośnie poszczególnych składowych, z 81,8 pkt. do 82,4 pkt. podniosły się oceny sytuacji bieżącej (prawdopodobnie wynik odczuwalnej sytuacji na rynku pracy) a perspektywy obniżyły się po raz kolejny, z 68,4 pkt. do 67,9 pkt.

Optymizm konsumentów w gospodarce amerykańskiej odbudowuje się bardzo powoli. Z jednej strony stabilizująco działa rynek pracy, z drugiej wciąż nierozwiązana pozostaje kwestia rynku nieruchomości, który (szczególnie w przypadku budownictwa) trwa w zawieszeniu, przy stałym spadku cen. Wskaźniki optymizmu konsumentów nie są idealnym indykatorem zmian w konsumpcji indywidualnej; odzwierciedlają raczej szerokie spektrum nastrojów w gospodarce (nie są także wolne od pływów politycznych, czy cen towarów „drażliwych społecznie” takich jak np. ceny paliw) z perspektywy konsumentów.

Spodziewamy się, że w najbliższym czasie dojdzie do dalszej poprawy optymizmu konsumentów z uwagi na sytuację na rynku pracy a także postępujące ożywienie w przetwórstwie przemysłowym.

Ernest Pytlarczyk, Marcin Mazurek
Ekonomiści BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.