Komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Komentarz makroekonomiczny

W ostatnim tygodniu odnotowano spadek liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych do 442 tys. z 456 tys. przed miesiącem; obniżyła się także 4 tygodniowa średnia. Stopa bezrobocia wśród osób ubezpieczonych wyniosła 3,6%, tyle samo co przed tygodniem.

Już w ostatnim komunikacie Fed stwierdzono, że rynek pracy ulega stabilizacji. Istotnie, zmiany zatrudnienia zbliżają się już powoli do zera a liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych osiągnie wkrótce poziom (około 410 tys.), który spójny jest ze średniomiesięcznym wzrostem zatrudnienia. Wsparciem dla rynku pracy będą w najbliższym czasie nowo otwarte (w związku z organizacją spisu powszechnego) miejsca pracy w sektorze publicznym (docelowo około 1mln). Choć efekt ten szybko ulegnie odwróceniu zaraz po wykonaniu badania (a więc nastąpią znaczne spadki zatrudnienia) niewykluczone, że dostarczy on wsparcia gospodarce w najbardziej odpowiednim momencie, a więc we wczesnej fazie ożywienia.

Jak na razie sytuacja na rynku pracy jest oficjalnie hamulcem przed zacieśnieniem polityki pieniężnej Fed i sytuacja tak utrzyma się jeszcze przez kilka miesięcy (niewykluczone, że FOMC będzie chciał przeanalizować skutki tymczasowego wzrostu zatrudnienia – oraz jego wpływ na zaufanie konsumentów – przed podjęciem istotnych decyzji).

Ernest Pytlarczyk
Marcin Mazurek
ekonomiści BRE Banku  
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.