mBank Private Concierge czyli osobisty asystent w wersji VIP
Copy

Kopiuj tekst

mBank Private Concierge czyli osobisty asystent w wersji VIP

Zorganizowanie indywidualnej wyprawy na Mount Everest, przygotowanie spotkania biznesowego czy udział w aukcji dzieł sztuki - realizację m.in. tych zadań klienci bankowości prywatnej mBanku mogą teraz zlecić osobistemu asystentowi. Usługa mBank Private Concierge to całodobowa pomoc obejmująca różne obszary aktywności klienta.

- Klienci bankowości prywatnej mBanku są bardzo aktywni - zawodowo i prywatnie. Współpracując z nimi na co dzień wiemy, jak zajętymi są ludźmi. Dlatego oprócz rozwiązań bankowych i inwestycyjnych, postanowiliśmy zaproponować im program mBank Private Concierge i w ten sposób wyręczyć ich zarówno w sprawach codziennych, jak i takich, które wymagają większej uwagi - mówi Małgorzata Anczewska dyrektor Biura Bankowości Prywatnej mBanku, prezes mWealth Management.

Program obejmuje pięć podstawowych obszarów aktywności: podróż, zdrowie, dom i rodzina, samochód oraz specjalny pakiet - VIP Concierge. Z usługi można skorzystać dzwoniąc do asystenta, a także za pośrednictwem specjalnego portalu ea-concierge.pl. Po zarejestrowaniu się na portalu klient może złożyć konkretne zamówienie, obejrzeć historię swoich dotychczasowych zleceń czy ustawić indywidualne preferencje, by dostawać informacje o interesujących go ofertach. Portal zawiera również kalendarz najciekawszych wydarzeń w Polsce i na świecie oraz rekomendacje najlepszych restauracji, hoteli czy miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacji.

- Wyjątkowo prosty i szybki jest też sposób identyfikacji klienta korzystającego z usługi mBank Private Concierge. Wystarczy, że klient dzwoniąc do asystenta concierge poda imię i nazwisko oraz dzień i miesiąc urodzenia. W odróżnieniu od innych tego typu programów dostępnych na rynku, warunkiem uczestnictwa w programie nie jest posiadanie karty płatniczej - mówi Anna Zielińska-Sobczak, wicedyrektor Biura Bankowości Prywatnej mBanku.Właściciele niektórych kart płatniczych mBanku, głównie z segmentu premium (Aquarius) od kilku lat mogą korzystać z podstawowego pakietu usług concierge. Najczęściej zlecają sprawy dotyczące organizacji podróży (ponad 30 proc. wszystkich zleceń w skali roku) i zamawiają bilety na wydarzenia kulturalne, muzyczne i sportowe (również ponad 30 proc.).

- Zdecydowanie najwięcej zleceń realizujemy w miesiącach wakacyjnych: lipiec, sierpień wrzesień. Widzimy też, że klienci coraz chętniej korzystają z pomocy osobistego asystenta. W lipcu br. trafiło do nas o 25 proc. więcej zgłoszeń, niż w tym samym miesiącu w ubiegłym roku. Mamy nadzieję, że teraz usługa concierge w wersji VIP stanie się równie popularna wśród klientów bankowości prywatnej - mówi Joanna Łazor, Manager Sekcji Concierge w firmie Europ Assistance Polska realizującej usługi concierge dla klientów mBanku.
Więcej informacji o usłudze można znaleźć na stronie banku.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.