Kolejny miesiąc wyższej inflacji- komentarz makroekonomiczny
Copy

Kopiuj tekst

Kolejny miesiąc wyższej inflacji- komentarz makroekonomiczny

W kwietniu roczny wskaźnik inflacji wzrósł do 4,0% z 3,6% zanotowanych w marcu (analitycy oczekiwali inflacji na poziomie 3,8%). W ujęciu miesięcznym ceny konsumenta wzrosły o 0,7%. Wzrost inflacji w kwietniu to wynik przede wszystkim wyższych cen żywności (1,6% wzrost m/m).

Wyższe ceny żywności to po dużej części wynik osłabienia złotego (zarówno chodzi tu o efekt wyższych cen importu, jak i kwestię uniknięcia arbitrażu choćby z rynkiem niemieckim, patrz ceny wieprzowiny). Wydaje się, ze trend wzrostowy na cenach żywności utrzyma się również w najbliższych miesiącach. Kolejnym czynnikiem podwyższającym inflację były wyższe ceny transportu 1,4% (nowe taryfy przewozowe) i wyższe ceny w kategorii rekreacja (patrz denominowane w euro ceny wycieczek). W pozostałych kategoriach miesięczne zmiany cen były zgodne ze wzorcem sezonowym.

Wyższe ceny transportu i rekreacji wpłynęły również na wzrost rocznego wskaźnika inflacji bazowej z 2,4 do 2,5% r/r. Oczekujemy jednak, że wskaźnik ten w kolejnych miesiącach powinien się stopniowo obniżać. Inflacja CPI przez najbliższe miesiące pozostanie prawdopodobnie na podwyższonym poziomie (w maju prawdopodobnie obniży się nieznacznie do poziomu 3,7-3,8%), na co znaczny wpływ mogą mieć właśnie rosnące ceny żywności. Dalszy spadek presji popytowej, stabilizacja/umocnienie złotego, jak i stagnacja płac powinny skutkować spadkiem inflacji pod koniec 2009 roku (do poziomu 2,5-3,0% r/r). Coraz ciekawiej wygląda kwestia inflacji w 2010 roku. Silne efekty bazowe z I kw. 2009 roku mogą przyczynić się do obniżenia rocznego wskaźnika inflacji do poziomu około 1,5% r/r.

Dzisiejsze dane skutkowały nieznacznym wzrostem rentowności (+5pb) na całej krzywej. Wyższe kwietniowa inflacja zmniejsza szansę na obniżkę stóp w maju. RPP prawdopodobnie obniży natomiast stopy w czerwcu, podpierając swoją decyzję nie tylko słabszymi danymi makro i niższą projekcją inflacyjną, ale również niższym bieżącym odczytem inflacji za maj.

Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.