Inflacja wciąż niska
Copy

Kopiuj tekst

Inflacja wciąż niska

Inflacja w grudniu wyniosła 0,7 proc. w skali roku - zgodnie z prognozą analityków mBanku. Tak jak oczekiwali ceny żywności popisały się względnie niską dynamiką na poziomie +0,7 proc., podobnie jak paliwa, których ceny urosły o 0,4 proc.

Kategorie bazowe zachowują się stabilnie (łączność, edukacja, kategoria inne) lub nawet spadają (rekreacja i kultura, zdrowie, odzież i obuwie) i jak na razie trudno mówić o narastaniu presji inflacyjnej. – Według naszych obliczeń dynamika inflacji bazowej utrzymała się na poziomie 1,1 proc. – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista mBanku.    Kolejne miesiące przyniosą wzrost inflacji, w styczniu spodziewamy się odczytu w okolicach 0,9 proc. (kwestia zmiany szczegółowości klasyfikacji koszyka inflacyjnego, która zostanie zaimplementowana w 2014 roku nie ma jednoznacznego wpływu na wysokość inflacji podawaną przez GUS). - Nie „czarujmy” – w pierwszej kolejności dynamika cen będzie rosła głównie przez efekty bazowe, które w 2014 roku rozkładają się bardzo nietypowo, bo u-kształtnie – dodaje Pytlarczyk. W pierwszej połowie roku inflacja będzie przez nie delikatnie podbijana, środek roku przyniesie odwrócenie tego efektu (wpływ zmian ustawy śmieciowej z roku 2013), a na koniec znów powróci dodatni wpływ bazy statystycznej (na chwilę obecną identyfikujemy go głównie z bardzo niskimi odczytami cen żywności pod koniec 2013 roku). Inflacja bazowa pozostanie pod wpływem efektów bazowych, ale także w kolejnych miesiącach powinna zacząć reagować na ewidentnie postępujące ożywienie w gospodarce.Niska inflacja oraz podkreślanie chłodnego podejścia do wzrostów tego wskaźnika generowanych przez efekty bazowe przypieczętują gołębie nastawienie Rady Polityki Pieniężnej. Tak jak w Europie, oczekiwania na politykę pieniężną będą zdominowane przez procesy inflacyjne i na reakcję będzie trzeba jeszcze poczekać. Sam fakt wzrostu wskaźnika CPI oraz inflacji bazowej nie będzie mógł być w nieskończoność ignorowany, dlatego też nie wycofujemy się ze scenariusza podwyżek stóp pod koniec 2014 roku.Rynek nie zareagował na dane. – Co do perspektyw uważamy, że uczestnicy rynku będą w jeszcze mniejszym stopniu niż RPP skłonni do wiary w scenariusz oparty na mechanizmach ekonomicznych, którego realizacja jeszcze nawet nie jest wyraźnie widoczna w danych – tłumaczy Marcin Mazurek, starszy analityk mBanku. – Niska inflacja będzie zatem w najbliższym czasie tematem przewodnim dzięki czemu można liczyć na dalszy spadek rentowności, przede wszystkim dłuższych obligacji. Podkreślamy jednak, że raczej nie będzie to temat na cały rok a dominującym trendem średniookresowym jest cały czas ruch w kierunku wyższych rentowności – dodaje.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.