Konieczny jest powrót do tradycyjnego modelu bankowości
Copy

Kopiuj tekst

Konieczny jest powrót do tradycyjnego modelu bankowości

Przyczyną kryzysu, którego skutki światowa gospodarka odczuwa do dziś był i jest hazard moralny, czyli pokusa nadużycia wynikające ze świadomości, że instytucje finansowe uważane za zbyt duże, by upaść, nie ponoszą odpowiedzialności za swoje biznesowe działania – wynika z wypowiedzi uczestników 126 seminarium BRE – CASE.

Prelegentami organizowanego w siedzibie BRE Banku spotkania byli: prof. LeszekPawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej, Małgorzata Pawłowska z Instytutu Ekonomicznego NBP oraz Maciej Stańczyk, prezes Polskiego Banku Przedsiębiorczości.Według prof. Pawłowicza, najwięksi „hazardziści” przedłużającego się kryzysu społeczno-gospodarczego to przede wszystkim instytucje too-big-to-fail. Podobną rolę odgrywają politycy populiści. Następne na tej liście są banki centralne, które utrzymują stopy procentowe bliskie zeru. Do listy tej dołączyć należy także twórców piramid finansowych. – Wciąż brakuje pomysłu na zatrzymanie spirali hazardu moralnego. Bankrutujące banki są wspierane przez rządy bankrutujących państw. Z kolei bankrutujące kraje zadłużają się w bankrutujących bankach. A bankrutujące banki dotuje EBC – mówił prof. Pawłowicz.Wartość aktywów całego sektora bankowego UE stanowi aż 350 proc.  unijnego PKB, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych to tylko 78 proc. Sektor bankowy Francji, Holandii, Danii to ponad 400 proc. PKB tych krajów, Wielkiej Brytanii – ponad 500 proc. a  Irlandii – ponad 800 proc.- Niektóre z europejskich banków oprócz tego, że są „zbyt duże, by upaść”, są nawet „zbyt duże, by móc je kontrolować”, albo nawet „zbyt duże, by nimi zarządzać” – stwierdziła Małgorzata Pawłowska. - Kryzys spowodował, że zdano sobie sprawę, że ratowanie coraz większych banków powoduje duże koszty społeczne– dodała.Jaka zatem jest przyszłość systemu bankowego? Ze względów strukturalnych powrót do przedkryzysowej zyskowności jest po prostu niemożliwy stwierdził Maciej Stańczuk. Według niego, im szybciej główne kraje UE zredukują poziom aktywów finansowych do 2-krotności PKB, tym lepiej będzie dla realnej gospodarki. Konieczne jest przewartościowanie niektórych dotychczasowych paradygmatów. Przykładowo, wzrost gospodarczy nie może być finansowany narastającym długiem, tylko poprzez wdrażane reformy strukturalne i konsolidację budżetową. Banki muszą być w stanie upadać w kontrolowany sposób. Koniecznym wydaje się powrót do tradycyjnego modelu bankowości relacyjnej. Klienci nie potrzebują banków, potrzebują usług bankowych, które wcale nie muszą być dostarczane przez tradycyjne banki.

***

BRE Bank współpracuje z Fundacją Naukową CASE (Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) od wielu lat, współorganizując cykliczne seminaria oraz wydając towarzyszące im publikacje. CASE jest międzynarodowym, niezależnym centrum badawczym i doradczym, prowadzącym działalność non-profit w zakresie transformacji w Europie Środkowej i Wschodniej, na Zakaukaziu i w Azji Środkowej, integracji europejskiej oraz gospodarki światowej.  Seminaria i zeszyty koncentrują się na kluczowych zagadnieniach sektora finansowego, finansów publicznych, unii monetarnej i innych bieżących, ważnych zagadnieniach polityki gospodarczej w Polsce i na świecie. 
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.