Spadają płace i zatrudnienie, trzeba ciąć stopy
Copy

Kopiuj tekst

Spadają płace i zatrudnienie, trzeba ciąć stopy

Płace w spadkowym trendzie, silniejszy spadek zatrudnienia sugeruje, że gospodarcze efekty rozluźnienia na rynku pracy dopiero przed nami.


Płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w listopadzie o 2,7 proc. r/r (po wzroście o 2,8 proc. w poprzednim miesiącu). - Nie odnotowaliśmy wcześniej żadnych istotnych zaburzeń w kwestii wypłat premii, stąd też  odnotowana dynamika wynagrodzeń w dużej mierze odzwierciedla różnicę dni roboczych, tym razem +1 w ujęciu rocznym zamiast +2 w poprzednim miesiącu – mówi Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista BRE Banku. - Z tej strony nie widzimy symptomów poprawy na rynku pracy. W kolejnych miesiącach dynamika wynagrodzeń powinna się nadal stopniowo obniżać - dodaje. Symptomów poprawy nie widać także w przypadku danych o zatrudnieniu (w publikacjach z poprzedniego miesiąca apelowaliśmy o cierpliwość w zakresie  rynku pracy – rynek ten reaguje z opóźnieniem na sytuację gospodarczą, które wynosi mniej więcej pół roku). Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw obniżyło się o 0,3 proc. w ujęciu rocznym (poprzednio 0 proc., konsensus rynkowy -0,2 proc.), ustanawiając nowy rekord (w tym cyklu) dot. spadku zatrudnienia w ujęciu miesięcznym na 13tys. - Naszym zdaniem obraz płynący z danych z rynku pracy zaburzają elastyczne formy zatrudnienia. Istotnie – jeśli popatrzymy na liczbę przepracowanych godzin, spadła ona w sposób znaczny. Takie formy redukcji kosztów mają swoje granice i spodziewamy się, że wkrótce typowym elementem krajobrazu będą zwolnienia pracowników. Podtrzymujemy nasz pogląd z poprzedniego miesiąca, że apogeum rozluźnienia na rynku pracy przypadnie na początek 2013 roku, kiedy gospodarka polska pozbawiona zostanie statystycznych motorów wzrostu – tłumaczy Marcin Mazurek, starszy analityk BRE Banku. - Uważamy, że efekt drugiego rzędu płynący z rynku pracy wygeneruje drugą falę osłabienia popytu wewnętrznego. Historycznie rzecz biorąc spadki zatrudnienia idą w parze z ograniczeniem wykorzystania także innych czynników produkcji, w tym kapitału, a więc tym samym zniechęcają do inwestycji. Efektem będzie płytka recesja na początku 2013 roku - dodaje. Rynek nie zareagował na dane z rynku pracy. Dane potwierdzają potrzebę luzowania polityki pieniężnej i mogą w coraz większym stopniu wpływać na (subiektywne) postrzeganie prawdopodobieństwa recesji pośród poszczególnych członków RPP. Pamiętajmy, że jeszcze niedawno prezes Belka twierdził, że recesja Polsce nie grozi, gdyż brakuje właśnie efektów drugiego rzędu płynących z rynku pracy. Ostatnie dane pokazują, że taki pogląd nie musi być uprawniony. Zwiększa to prawdopodobieństwo większej skali obniżki w styczniu (choć decyzja odnośnie skali jest w obecnym momencie mocno dyskrecjonalna i zależy od bieżących nastrojów w RPP), a także stawia poważny znak zapytania nad sensem przerwy w luzowaniu polityki pieniężnej w lutym (naszym zdaniem taki scenariusz się nie zrealizuje, bo pogorszenie aktywności gospodarczej w Polsce dopiero nabiera tempa).
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.