4 sposoby, na wiosenne porządki w finansach
Copy

Kopiuj tekst

4 sposoby, na wiosenne porządki w finansach

Z okazji rozpoczęcia astronomicznej wiosny eksperci MultiBanku podpowiadają co zrobić, aby w domowych finansach  zapanował porządek.

1.Przygotuj się do dużych zakupów
Pamiętaj, że bank zanim udzieli ci kredytu sprawdzi nie tylko twoje dochody, ale także sposób, w jaki do tej pory regulowałeś swoje zobowiązania. W ocenie zdolności kredytowej istotną rolę odegrają również obecne zobowiązania. Sprawdź zatem, czy nie posiadasz produktów kredytowych (np. karty kredytowej czy kredytu odnawialnego), z których nie korzystasz, a które mogą wpłynąć na obniżenie twojej zdolności. Jeśli tak jest, dobrym pomysłem będzie zredukowanie tych produktów do optymalnej ich ilości. Dzięki temu analitycy spojrzą przychylniejszym okiem na twój wniosek kredytowy.

Szansę na lepsze warunki, tj. marża czy prowizja możesz także zyskać posiadając w banku konto zasilane pensją oraz dodatkowe produkty, np. rachunek oszczędnościowy, kredyt gotówkowy czy samochodowy. Banki wysoko cenią klientów, z którymi wiążą ich dobre relacje i oferują im specjalne warunki współpracy.

2. Płać mniej za usługi bankowe
Zastanów się czy konto jakie posiadasz spełnia twoje oczekiwania oraz pozwala na zoptymalizowanie kosztów związanych z jego obsługą. Pamiętaj, im wyższe dochody osiągasz, tym więcej możesz zyskać przelewając je do jednego banku.

Przeanalizuj ofertę nie tylko pod kontem zwrotu opłaty za ROR. Regularne wpływy na określonym poziomie często zapewniają też zwrot opłaty za korzystanie z karty debetowej oraz wypłaty z bankomatów na całym świecie. Osiągając wyższe dochody, najczęściej powyżej 5 tys. zł netto, możesz też liczyć, że wraz z kontem zyskasz opiekę indywidualnego doradcy, z którym będziesz mógł załatwić wszystkie sprawy związane z twoją obsługą w banku.    

Natomiast sposobem na obniżenie rat spłacanych przez ciebie kredytów oraz wydłużenie ich okresu kredytowania może być konsolidacja. Dla większości zobowiązań, uzyskasz ją bezproblemowo. Pamiętaj jednak, że przy wyższych kwotach, np. w MultiBanku powyżej 100 tys. zł, wymagane będzie zabezpieczenie hipoteczne.

3.  Podziel majątek
Wybierając standardowe formy lokowania kapitału tj. lokaty terminowe, produkty z dzienną kapitalizacją odsetek lub poliso-lokaty, nie zapomnij o ustaleniu różnych terminów ich zapadalności, tak żebyś zawsze miał dostęp do części aktywów bez zagrożenia, że możesz stracić naliczone odsetki.

Jeśli jesteś w stanie zaakceptować nieco większe ryzyko podziel swoje aktywa między depozyty i produkty inwestycyjne, np. fundusze inwestycyjne oparte o rynki pieniężne, ochrony kapitału, obligacje czy akcje. Dzięki temu obniżysz poziom ryzyka danej inwestycji.
Jednak pamiętaj, że nie warto dokonywać zbyt dużego rozdrobnienia kapitału. Ponieważ przy lokowaniu większych kwot w jednej instytucji finansowej możemy wynegocjować bardziej atrakcyjne warunki cenowe. Posiadając większe aktywa w danym banku zyskujesz też możliwość lokowania ich w produkty z wyższym progiem wejścia oferujących lepsze warunki inwestycyjne.

4. Odkładaj systematycznie
Systematyczność w oszczędzaniu pozwala osiągnąć lepsze efekty. Pomóc w tym mogą produkty z regularną składką. Ich konstrukcja zakłada systematyczne wpłacanie składek o określonej wysokości. Możesz rozpocząć oszczędzanie od małych kwot, np. 100 zł miesięcznie. Gromadzone w ten sposób pieniądze lokowane są zazwyczaj w fundusze inwestycyjne. Jeśli nie chcemy poświęcać  inwestycji za dużo czasu, wybierz produkt, w którym decyzje inwestycyjne możesz powierzyć ekspertom. Dobrym przykładem takiego produktu jest Aktywny Portfel Funduszy z regularną składką dostępny w MultiBanku.
Powiązane artykuły
Nowość w aplikacji mBanku: proste skanowanie danych do przelewu

W najnowszej wersji aplikacji klienci będą mogli skorzystać z opcji prostego skanowania danych do przelewu. Zamiast mozolnie przepisywać cyfry czy adres odbiorcy przelewu, wystarczy nakierować kamerę telefonu i… gotowe!
Nowość w mBanku: debetówka z wieloma walutami bez kosztów 

Płacenie za granicą będzie jeszcze prostsze dzięki nowej usłudze, którą mBank przedstawi klientom w listopadzie. Każdy klient, który ma w portfelu zwykłą kartę Visa, będzie mógł bezpłatnie włączyć usługę wielowalutową. Na początek będzie ona działać dla czterech walut: E
Matematyka jest wszędzie! Ponad 100 tys. zamówień książki mFundacji

Fundacja mBanku wydała i przekazała rodzicom w całej Polsce przełomową książkę „Matematyka jest wszędzie”. Właśnie zakończyła się trzecia, ostatnia edycja akcji, w której można było zamówić dla siebie jej bezpłatny egzemplarz. We wszystkich edycjach w 2018 roku książkę z
Allegro wprowadza nową ofertę kredytu dla firm i wspiera rozwój polskiej przedsiębiorczości

Allegro, we współpracy z mBankiem wprowadza dwie nowe metody finansowania dla firm handlujących w serwisie: pożyczkę gotówkową oraz kredyt w rachunku bieżącym. Rozwiązanie stworzone jest z myślą o internetowych mikroprzedsiębiorcach, którzy chcą rozwijać swój biznes dzięki szybkiemu dostępowi do dodatkowych środków. Decyzja kredytowa dostępna jest już w 3 minuty od wysłania wniosku. Wysokość finansowania dopasowana jest do wielkości sprzedaży na Allegro. Dzięki temu do skorzystania z kredytu nie są potrzebne żadne dodatkowe dokumenty. Wystarczy prosty wniosek online dostępny na platformie Allegro.